Hasonló keresletcsökkenés utoljára a Bokros-csomag idején volt, az okok ezúttal azonban összetettebbek. A reálkereset csökkenése ugyan kisebb mértékű, éves átlagban 3 százalék körüli volt, de az elmúlt években összességében nem bővült a lakosság jövedelme. Emellett a vásárlásokat korábban fűtő áruhitelezés is hirtelen megdrágult, illetve korlátozott lett. Az általános válsághangulatban a várakozások is igen borúsak lettek, s bár tavasszal volt e téren a mélypont, még mindig inkább a peszszimizmus jellemző. Emellett még az évközi áfa- és jövedékiadó-emelés által okozott árnövekedés is szerepet játszott a kereslet csökkenésében, még ha a drágulás el is maradt a várt mértékűtől.
Az élelmiszerüzletekben valamivel az átlag alatti, 6,6 százalékos volt a tizenkét havi forgalomesés novemberben, és az első tizenegy hónap átlagában is valamivel kisebb volt a zsugorodás az átlagosnál. Az üzemanyagokat kivéve minden termékcsoport iránt visszafogottabbá vált a kereslet.
Az iparcikkeknél volt a legnagyobb, két számjegyű viszszaesés, de a bútorok és építőanyagok terén is majdnem ugyanekkora volt a zsugorodás. Ezeknél a termékeknél volt a leginkább jellemző a hitelre történő vásárlás, emellett itt a legegyszerűbb elhalasztani a vásárlásokat. Mindez fokozottan érvényes az autókereskedőkre, akik a válság legnagyobb veszteseinek számítanak. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásainak csökkenése az év első tizenegy hónapjában 40,7, novemberben 46,4 százalékot tett ki. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.