A pénzintézet a minap egyébként javította az országcsoportra érvényben tartott idei növekedési előrejelzését.
Thomas Mirow újságíróknak tartott idei első átfogó tájékoztatóján a kockázatok közé sorolta a nem teljesítő banki kinnlevőségek arányának jelenleg is tapasztalható emelkedését, és a "nagyon magas" munkanélküliséget a bank tevékenységi területéhez tartozó országokban.
Mindemellett több térségi gazdaság még az idén is várhatóan recesszióban lesz; az EBRD-elnök ezek között említette a balti köztársaságokat és Magyarországot.
Az átalakuló gazdaságok finanszírozására alakult londoni bank épp a múlt hét végén adta ki módosított, összességében javított előrejelzését, amely szerint a működési térséget alkotó harminc országban az idén átlagosan 3,3 százalékos gazdasági növekedés várható. Az előző, tavaly októberben közzétett EBRD-prognózisban még 2,5 százalékos térségi növekedési jóslat szerepelt.
Magyarországon azonban a bank 2010-re még 0,6 százalékos visszaesést valószínűsít a tavalyi évre becsült 6,7 százalékos mínusz után. Ez is azonban javított prognózis: az EBRD az októberi előrejelzésben 0,9 százalékos idei magyarországi gazdasági visszaesést jósolt.
A pénzintézet jövőre a magyar hazai össztermék 2,0 százalékos bővülésével számol.
Mirow a hétfő esti londoni sajtóbeszélgetésen elmondta: tavaly több mint 50 százalékkal, 5,2 milliárd euróról 8,2 milliárd euróra nőtt az EBRD által a térségnek nyújtott finanszírozások összege.
Az elnök hozzátette: a bank az idei évre "legalább a tavalyi" finanszírozási összeg kihelyezését célozza, de ha az EBRD pótlólagos tőkéhez jut, akkor "valószínűleg javasolni fogja a részvényeseknek" a finanszírozások 9 milliárd euróra növelését.
Az MTI kérdésére, hogy hol tartanak a tárgyalások a tervezett tőkeemelésről, az elnök kijelentette: "különböző szinteken" folynak erről az egyeztetések, és a tavasszal Zágrábban esedékes éves közgyűlésen várható döntés. Mirow elmondta: személyesen is széleskörű tárgyalásokat folytat az ügyben, nemrégiben például az Egyesült Államokba utazott, ahol Tim Geithner amerikai pénzügyminiszterrel beszélt erről.
A bank nemrég kérte 20 milliárd eurós jegyzett tőkéjének 50 százalékos megemelését a részvényes országoktól, arra hivatkozva, hogy a jelenlegi tőkekészlettel már nem tudja tovább növelni a működési területének nyújtott éves finanszírozásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.