BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hol van itt még a kilábalás? MGYOSZ-fórum

Elérte a mélypontot a magyar gazdaság az immár második éve húzódó gazdasági válság során, ám a korábbi teljesítményünket csak három-négy éven belül tudjuk visszaszerezni - vélekedett Csaba László és Vértes András a gyáriparosok csütörtöki fórumán.

Magyarország egy évtizedet veszteget el ezekben az években, hiszen hazánk teljesítménye 2013-ra, 2014-re éri el a 2005-ös szintet – fogalmazott a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) csütörtök délelőtti fórumán Csaba László közgazdász. A Közép-Európai Egyetem professzora szerint jelen helyzetben párhuzamosan többféle „betegséget” kell kezelni: az állami pénzügyek helyzetét, a megtakarítások kérdését, a közbizalmat, a foglalkoztatási mutatókat.

- A jelenlegi kormány szűk mandátumot vállalt, a költségvetési fegyelem megteremtését. E vállalását többé-kevésbé teljesítette is, ám ezzel csak a zuhanás sebességét tudták lassítani, egy gazdasági fellendülést nem voltak képesek megalapozni – vélekedett Csaba László. Megítélése szerint ehhez ugyanis hosszú távú szerkezeti átalakításokra van szükség, csökkenteni kell a közterhek mértékét, világos euró-bevezetési céldátumot kell kitűzni, és évtizedekre szóló programot kell készíteni a foglalkoztatás javítására.

- A válság első szakaszán jutottunk túl, a zuhanás megállt, ám a világ GDP-volumene csak 2012-re éri el a korábbi szintet – vélekedett Vértes András, a GKI Gazdaságkutató vezetője is. Hozzátette: a gazdaságpolitika az egész világon csapdába került, hiszen egyszerre mutatkozik a növekedési kényszer, a magas munkanélküliség, egy szociális válság veszélye, a magas államháztartási deficitek, valamint az elképesztő mértékű államadósság.

Mindebből a következő évekre a korábbinál magasabb infláció, dráguló tőke, valamint állami takarékossági programok és adóemelések következnek – fogalmazott a szakember. Rámutatott: az idén minden eurózóna-tag legalább egy feltételt meg fog sérteni, és legkorábban csak 2014-re lesznek képesek korrigálni e „kihágásokat”.

- Magyarország sérülékenysége, külső finanszírozási igénye egy év alatt közel 9 százalékkal javult, ami igen komoly eredmény – szögezte le Vértes András. Emellett sikerült megőrizni a hitelezési rendszer stabilitását, és már a bankok hitelezési vesztesége sem emelkedik tovább, igaz, a lakossági és vállalati nettó hitelezés zéró körüli értékeket mutat.

Idén már nem kell recesszióra számítani Magyarországon, igaz, növekedésre sem: 2010-ben a GDP stagnálására kerül sor – fogalmazott Vértes András. Hozzátette: nem igaz, hogy teljesen elvesztegettünk egy évtizedet, hiszen mind a fogyasztás, mind a reálbér és –nyugdíj 2000 óta 40-50 százalékkal bővült.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.