A közép- és kelet-európai háztartásokra nehezedő pénzügyi nyomás jól láthatóan ásta alá a fogyasztói bizalmat, és megváltoztatta a vásárlási szokásokat is. Az alacsonyabb fogyasztás és adósságszint nagyobb megtakarítási hajlandóságot eredményez. A kiábrándító jövedelmi mutatók ellenére a háztartások nettó pénzügyi megtakarításai a 2008-as mélypontról 2009-ben felfelé mozdultak el. Ebben szerepet játszott a tőkepiac teljesítményéből és a megtakarítások magasabb jövedeleméből eredő pozitív hatás is.
A háztartások pénzügyi eszközeinek értéke régiós szinten vélhetően javulást mutat majd, 12 százalék feletti várt növekedéssel az elmúlt évben (a 2008-as -5,5 százalékról), elérve akár a GDP 44 százalékát is. Ezt a folyamatot a vonzó betéti kamatok, valamint a helyi kötvénypiacok jó teljesítménye is erősítheti. A jól teljesítő részvénypiacok szintén növelték a közép- és kelet-európai háztartások eszközeinek értékét. Törökország és Magyarország, valamint Románia és Csehország állt a fordulat élén, bár a többi közép- és kelet-európai pénzpiac is szép teljesítményt ért el.
A jelenlegi helyzetben a háztartások hitelfelvételének növekedési üteme várhatóan csak lassan javul, a hitelkeresletre, illetve -kínálatra nehezedő nyomás következtében. „A hitelminőség továbbra is nagy kihívás marad.
A közép- és kelet-európai háztartások pénzügyi helyzete a korábbi évekhez képest nem ígérkezik könnyűnek, de számos tényező – köztük a bankok intézkedései ügyfeleik nehéz pénzügyi helyzetének enyhítésére és a növekvő megtakarítási ráta – segített az egyéneknek és a családoknak a veszteségek mérséklésében. A háztartások jellemzően 2010-ben is nehézségekkel küzdenek majd, és ez eltart a gazdaság talpra állásának erőteljes beindulásáig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.