A költségvetési mozgásteret az korlátozza, hogy további eladósodásra már csak a pénzkínálati szempontból sem lehetséges, további kiadáscsökkentés pedig már a lakosság értékválasztását is súlyosan érinti, emellett pedig a nemzetközi elkötelezettségekbe is ütközne – mondta el a konferencián Kovács Árpád, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke. A versenyben maradás feltétele a jó alkalmazkodóképesség, és ez a költségvetésre is érvényes.
De a túlköltekezésen túl is probléma a gazdasági teljesítőképesség hiánya. Az adóhivatalnak eközben 2000 milliárd forintos kintlevősége van, amelynek nagy része behajthatatlan, és ezt is meg kell finanszírozni. A külső adósságot ugyanakkor nem lehet a lakosságot – Causescu módjára ‑ megnyomorítva csökkenteni. A 2010-es költségvetés nem képvisel értékválasztást, csak időnyerésre szolgál. Még az is nagy kérdés, hogy eredményszemléletben hogyan alakult a 2009-es büdzsé, ezt nevezte az elnök az egyik legnagyobb kockázatnak. Valószínűleg nem egyetlen mutatóval fogja a Franciaországban létrehozott Stiglitz- bizottság kiegészíteni a GDP-statisztikát – fejtette ki Bagó Eszter, a KSH elnök-helyettese.
Növekedett azon gyerekek aránya (már egyötöd felett van), ahol nincs aktív kereső – mutatta be Ferge Zsuzsa a legfrissebb kutatási eredményeket. A gyerekes családok reáljövedelme 16 százalékkal szűkült 2005 óta. Sok esetben a legrosszabb helyzetűek jártak rosszul, a kétgyerekesek szegénysége jobban nőtt például, mint a háromgyerekeseké. Ahol maradt aktív kereső, ott is enyhe romlás volt az anyagi helyzetben, a falu-város közötti különbség is növekedett. Minden 100 megszületett gyermekből 20 elveszik a gazdaság, a politika számára, mivel nem szereznek olyan képességeket, amelyekkel el tudnának helyezkedni. Ez a bűnüldözés költségeit is megnöveli, pedig a bűnmegelőzés sokkal olcsóbb lenne – fűzte hozzá.
A mostani konfliktusközeget veszélyesnek ítéli meg, emellett pedig a pazarlás jellemez bennünket az energiával, erőforrásokkal és az emberéletet is. A korlátlan piaci verseny miatt mára a társadalmi egyenlőtlenségek is korlátlanok. Ez pedig azért igazságtalan, mert az erőforrások korlátosak, így ha valaki kihasít belőlük, a többieknek annyival kevesebb marad. Kritizálta, hogy pont most csökkentette az átlag felettiek szja-ját, és fokozta a fekete munka elleni küzdelmet a kormány, mert utóbbi biztosította a felszín felett maradást sokak számára. A szegénység, főként a gyerekszegénység kezelését kulcsfontosságúnak tartja a jövőre nézve is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.