A befektetők és üzleti elemzők véleményét kutató negyedéves felmérésből kiderült: a megkérdezettek 77 százaléka üzletellenesnek ítéli gazdaságpolitikáját, és négyötödük csak kevéssé vagy egyáltalán nem bízik válságkezelő képességében. Obama a befektetők 27 százaléka számára rokonszenves, tavaly októberben még 32 százalékuknak volt róla pozitív benyomása.
David Young, egy New York-i brókercég vezetője elmondta: a befektetők szerint egyre kevésbé lehet kiszámítható döntéseket hozni. Aggasztónak tartja, hogy Obama a banki vezetők fizetésének és jutalmainak megnyírbálására törekszik, az egészségügyi reformot fontosabbnak tartja a munkahelyteremtésnél, és meg akarja adóztatni a gazdagokat és az előnyt élvezőket.
Carlos Vadillo, a Wells Fargo Securities San Franciscó-i értékpapírcég vezetője úgy fogalmazott: Obama folyamatos háborúban áll a bankrendszerrel, pénzeszsákoknak nevezi a bankárokat, és megalázó hangnemben nyilatkozik egy Amerikában általános üzleti modellről.
A Bloomberg rámutatott: Obama az Egyesült Államokon kívül sokkal népszerűbb, Európában és Ázsiában a befektetők háromnegyede ad magas pontszámot működésére. A felmérés szerint az európaiak bíznak leginkább az amerikai elnök pénzügypolitikájában.
Az amerikai befektetők körében ugyancsak népszerűtlen Timothy Geithner pénzügyminiszter, viszont - európai kollégáikhoz hasonlóan - kedvezően értékelik a szövetségi tartalékbank-rendszer, a Federal Reserve elnökének, Ben Bernanke-nek a tevékenységét.
Az Egyesült Államokban és a világ többi részén a befektetők hasonlóképpen értékelik Sarah Palint, a Republikánus Párt volt alelnökjelöltjét, egykori alaszkai kormányzót, aki akár az ellenzéki elnökjelölt is lehet 2012-ben: csak kis hányaduk - Amerikában 27, Ázsiában 14, Európában pedig csak 5 százalékuk - számára rokonszenves.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.