BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zuhanórepülésben a hazai ipar

Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2009 novemberében 7, munkanaphatástól megtisztítva 9,2 százalékkal csökkent. A termelés volumene az év első tizenegy hónapjában 19,1 százalékkal alacsonyabb volt a 2008. azonos időszakinál. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index 2009. novemberben 1,3 százalékkal csökkent.

Az ipari termelés novemberi 7 százalékos – az előző hónapokhoz képest kisebb mértékű – csökkenéséhez az alacsony bázis és a munkanaphatás egyaránt hozzájárult. A termelés volumene az év első tizenegy hónapjában 19,1 százalékkal alacsonyabb volt a 2008. azonos időszakinál.


Az ipari export 2009 első tizenegy hónapjában 20,5, novemberben 4,7 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához mérten. A kivitel novemberi jobb teljesítményéhez az is hozzájárult, hogy az előző hónapokkal ellentétben az alágak mintegy felében már exportnövekedés figyelhető meg. A novemberi exportértékesítés közel hattizedét a feldolgozóipar két alága adta.

Az év tizenegyedik hónapjában a feldolgozóipari export közel háromtizedét kitevő járműgyártás kivitelében idén először növekedést regisztráltunk (5,6 százalék); a másik meghatározó alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene ugyanakkor 11,8 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipar belföldi eladásai 2009 első tizenegy hónapjában 14,9, novemberben 10,5 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál. Ez elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések, valamint a lakossági kereslet mérséklődésével függ össze. Az ipar január–novemberi belföldi értékesítése 12,6, a novemberi 8,5 százalékkal esett vissza 2008 azonos időszakához képest. 2009 novemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 7, a csekély súlyú bányászaté nagyobb mértékben, 29,4 százalékkal csökkent. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 5,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Novemberben a feldolgozóipar 13 alága közül már ötben volt megfigyelhető termelésbővülés. A jelentősebb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása 2,8 százalékkal haladta meg a 2008. novemberit. Az alág 2009. évi első növekedését az alkatrészgyártás számottevő bővülése, illetve a közútigépjármű-gyártás előző havihoz képest kisebb mértékű csökkenése eredményezte. A feldolgozóipari termelés több mint egyötödét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 10,4 százalékkal alacsonyabb volt a 2008. novemberinél. Az alágon belül a legnagyobb visszaesést a számítógép, -perifériás egység gyártása alágazatban regisztráltuk. A harmadik legnagyobb súlyú alág, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása gyakorlatilag az előző év szintjén maradt. Nagyobb mértékű csökkenés figyelhető meg a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (16,9 százalék), valamint a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártásában (26,8%) is.


2009 novemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése csak kismértékben, 0,9 százalékkal csökkent 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 0,6, az új belföldi rendelések 2,4 százalékkal mérséklődtek. Az összes rendelésállomány 13,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.


Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első tizenegy hónapjában (11,7 százalékos létszámcsökkenés mellett) 8,5 százalékkal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál.
2008 azonos időszakához viszonyítva 2009 első tizenegy hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában visszaesett. Az előző hónapokhoz hasonlóan a legnagyobb mértékű volumencsökkenést Közép-Dunántúlon (27,6 százalék) regisztráltak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.