A bruttó hazai össztermék a tavalyi utolsó negyedévben 4 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 4,1 százalékkal csökkent, amely lényegesen kedvezőbb az elmúlt negyedévek 7 százalék fölötti visszaeséséhez viszonyítva, a várakozásokhoz képest pedig szintén jobb, hiszen a Bloomberg és a Reuters elemzői felmérése is 5 százalékos visszaeséssel számolt elöljáróban.
Az adatok fényében tehát mostanra kijelenthető, hogy a magyar gazdaság 2009 második negyedévében érte el a mélypontját. Negyedév/negyedév alapon már csal 0,4 százalékkal mérséklődött a GDP, miközben az első három negyedévben átlagban 1,6 százalékos volt a negyedéves recesszió. Az előzetes adatok alapján tehát a bruttó hazai össztermék 2009-ben 6,3 százalékkal csökkent.
Az élesen "javuló" gazdasági teljesítmény hátterében azonban nagyrészt az alacsony bázishatás áll, hiszen a 2008-as utolsó negyedév a pénzpiaci válság kibontakozásaként komoly negatív hullámokat indított el globálisan, ami miatt már abban a negyedévben is visszafogott volt a gazdasági teljesítmény. A valós javulást tehát inkább a főbb exportpiacainkon látott enyhe expanzió által húzott export adta, illetve a nemzetközi trendhez alkalmazkodva nálunk is a készletezés beindulása emelendő ki. A lakosság érthető módon továbbra is – és még várhatóan az év nagy részében – visszafogott marad a kiadások terén. A belső kereslet tartósan alacsony szintje a legfőbb okozója tehát a még mindig 4 százalékos csökkenésnek.
Az inflációs ütem a várakozások szerint valamikor az első negyedévben érheti el csúcspontját, majd azt követően tartósabb dezinfláció indul meg a gazdaságban, vagyis az árak tartósan süllyedni kezdenek. Az MNB ezzel kapcsolatban a kamatdöntő ülések alkalmával már többször is jelezte, hogy igencsak megnőtt az esélye annak, hogy a pénzromlás üteme a jegybanki 3 százalékos inflációs cél alatt fog alakulni belátható időn belül.
Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a magyar GDP és a magyar inflációs adat sem gyakorol közvetlen hatást a pénzpiacokra, inkább a nemzetközi befektetők Magyarországgal kapcsolatos helyzetértékelését befolyásolják az ehhez hasonló adatok. A javuló gazdasági teljesítmény kiegészülve a nemzetközi színtéren kedvezőnek mondható befektetői szentimenttel bevonzhatja ma ugyanakkor a külföldi invesztorokat a magyar tőzsdére illetve az állampapírok piacára.
Hazánk nemzetközi befektetői megítélése egyébként is sokat javult az elmúlt napokban, hiszen az 5 éves magyar államkötvény nemfizetése ellen biztosító kontraktusok felára (úgy nevezett CDS felár) a múlt pénteki 272 pontról 247 pontig süllyedt tegnap úgy, hogy közben csütörtökön mind a szlovák, mind a cseh CDS felár is emelkedésnek indult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.