BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még mindig vágyunk az euró után - Hiába?

Megerősödhet az euró iránti vágy a régióban, de a magyar, cseh és lengyel lakosságnak ezért még nagy árat kell fizetnie – állítja Stuart Bennett, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank elemzője.

A három ország konvergenciaindexe 2009-ben ugyan távolodott a csatlakozáshoz szükséges szinttől, de a helyzet nem kétségbeejtő. A régió kormányainak 2010-es fiskális politikája mindenesetre jó indikátora lesz az euró bevezetése iránti elkötelezettségüknek.

A magyar és a cseh kormányváltás, az új lengyel kormányfőjelölt, illetve a lengyel nemzeti bank új összetételű monetáris tanácsa erősítheti az euró bevezetése iránti vágyat a régióban. A helyzet korántsem kedvező, hiszen nemcsak a hitelválság és a gazdasági növekedés lassulása hátráltatja az euró bevezetését, hanem az is, hogy a folyamat a régió mindhárom országától nagy erőfeszítést kíván. Tovább rontja az eurózónához való csatlakozás feltételeit, hogy a görög gazdaság kritikus állapota most döbbentette rá a döntéshozókat: nincs kész forgatókönyvük arra az esetre, ha a zóna egyik tagállamának a pénzügyi helyzete megrendülne.

Bennett a maastrichti kritériumoknak való megfelelés felmérése érdekében egy új konvergenciaindexet dolgozott ki. Ezt az adott ország teljesítményének az öt konvergenciakritériumhoz viszonyított megfelelése alapján számítják, úgy, hogy minden egyes konvergenciaindikátort 0 és 1 közötti skálán értékelnek, s ezek átlaga adja az index aktuális értékét. A nullához közeli érték magasabb szintű konvergenciát, azaz közelebbi csatlakozást jelez. A korábban csatlakozott országok esetében a mutató a csatlakozás előtt egy évvel – az EU ezt az időpontot veszi alapul a csatlakozási döntés meghozatalakor – 0,42-t mutatott, így volt ez Görögország és Szlovénia esetében is 2001-ben, illetve 2007-ben.

Jelenleg mindhárom közép-európai gazdaság kisebb-nagyobb távolságra van a 0,42-es értéktől. Csehország három feltételt (államadósság, infláció, kamatláb), Lengyelország egyet (államadósság) teljesít, míg hazánk egyetlen kritériumnak sem felel meg. Fiskális szigorra lesz szükség Lengyelországban és Magyarországon is, ezért a döntéshozók idei költségvetési politikája jó indikátora lesz az euróbevezetés iránti elkötelezettségüknek – állítja a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank elemzője.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.