A Tárki vezető kutatója a hetilapnak kifejtette: a svéd modellben nem rögzített sarokszámok vannak, hanem képletek: ha a dolgok így és így alakulnak, akkor a képletnek megfelelően ennyi és ennyi lesz a nyugdíj összege.
A svéd modell képes arra, hogy a körülmények változásához egészen apró, jóformán észrevehetetlen változtatásokkal jóformán automatikusan alkalmazkodjon – mondta Gál Róbert Iván. A Tárki vezető kutatója szerint a modell másik előnye, hogy a mostaninál jóval kiszámíthatóbb helyzetet teremt, mert a befizetésekről egyéni nyilvántartást vezetnek.
Nem igaz az, amit az MSZP állít, hogy a svéd modell bevezetésével csökkennének a nyugdíjak, azaz jönne a nyugdíjkatasztrófa. "Ha ragaszkodunk a katasztrófázáshoz, akkor a nyugdíjkatasztrófa már tavaly bekövetkezett a korhatáremeléssel és az index leszorításával. Ha a svéd modellt ma vezetnénk be, már nem kéne korhatárt emelni és nyugdíjat csökkenteni" – mutatott rá Gál Róbert Iván. A szekértő hozzátette: szíve szerint a tavalyit sem nevezné nyugdíjkatasztrófának, hiszen az olyan stabilizáció volt, amiért dícséret illeti a kormányt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.