A Real World Economic Review nevű folyóirat által indított internetes szavazásra 22 közgazdászt neveztek be a folyóirat szerzői, és közülük 12 nevet vett fel a szavazólistára a kiadó, Edward Fullbrook angol egyetemi tanár. A "közgazdasági dinamit-díj" (Dynamite Prize in Economics) elnevezés a Nobel-díjra, pontosabban a norvég tudós vagyonát megalapozó robbanóanyagra utal. A február 1-jén megnyílt szavazásban a http://rwer.wordpress.com/ weboldalon lehet részt venni, ahol mindenki három nevet jelölhet be a listáról.
A legesélyesebbek között van az általában megkérdőjelezhetetlen szaktekintélyként tisztelt Alan Greenspan, aki 1987-2006 között állt az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve élén. A díj kiírói szerint Greenspan kulcsszerepet játszott az amerikai ingatlanpiaci buborék kialakulásában azzal, hogy expanzív pénzmennyiség- és hitelpolitikát folytatott, és következetesen azt az álláspontot képviselte, hogy a pénzügyi piacokat nem kell szabályozni.
Egy másik favorit, a chicagói Eugene Fama "bűne" az, hogy a hatékony pénzügyi piacokról szóló elmélet kidolgozásával elméleti alátámasztást szolgáltatott Greenspan politikájához. Ráadásul Fama - Greenspan-nel ellentétben - soha nem távolodott el attól a nézettől, miszerint a pénzügyi válságok kialakulásával való riogatás üres "vaklárma".
Lawrence Summers egykori harvardi közgazdászprofesszor Robert Rubin amerikai pénzügyminiszter munkatársaként, majd később a pénzügyi tárca első embereként meghatározó szerepet játszott a pénzügyi piacok és a bankszektor deregulációjában. A dinamit-díjat kiíró magazin szerkesztői szerint ez a politika tette lehetővé a válsághoz vezető piaci túlkapásokat.
A monetarizmus atyjaként emlegetett Milton Friedmannek azt hányják a szemére a kritikusok, hogy "leegyszerűsített" pénzelméletével szalonképessé tette a valóságtól idegen, elméleti spekulációkon alapuló pénzügyi gondolkodást. Hozzá hasonlóan nagy esélyesnek számít Robert Lucas is, a racionális várakozások elméletének megalkotója. Ez a díj kiírói szerint még távolabb vitte a gazdasági gondolkodást a valóságtól, mint Friedman monetáris teóriája. Lucas ugyanis azt bizonygatta, hogy a pénzügyi szektorban illetve a reálgazdaságban zajló folyamatok nincsenek egymással kapcsolatban.
A jelöltlista többi helyén is elismert amerikai elméleti közgazdászokat, egyetemi professzorokat (Paul Samuelson stb.) illetve kormányzati vezetőket találunk. Utóbbi csoportban szerepel például a jelenlegi washingtoni pénzügyminiszter, Timothy Geithner is - igaz, hogy rá az eddigi egy hétben viszonylag kevesen szavaztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.