Wittinghoff közleménye szerint mivel a parlamenti választáson a Fidesz színeiben induló képviselő-jelölt másképpen nem tudna bekerülni az országos médiába, azt a megoldást találta ki, hogy nagy nyilvánosság előtt megrágalmazza őt. „Teszi ezt annak tudatában, hogy képviselő-jelöltként védi őt a mentelmi jog. A tények azonban makacs dolgok, az igazság nagyon gyorsan ki fog derülni„ – írja közleményében Budaörs polgármestere.
Wittinghoff indoklása szerint Budaörsön jelenleg a Fidesz-KDNP és a velük szövetségben lévő Budaörsi Vállalkozók Egyesülete alkotja a többséget az önkormányzat képviselő-testületében. Vagyis minden, ami Budaörsön történik, csak az ő szavazataikkal, az ő jóváhagyásukkal és beleegyezésükkel lehetséges.
A városban immár harmadik éve épül az uszoda-sportcsarnok. A közbeszerzési eljárás során egy olyan cég, a Baucont Zrt. nyerte el a kivitelezés lehetőségét, amely nem volt elég tőkeerős, és a világgazdasági válság hatására csődbe jutott. A kivitelezőt természetesen a jobboldali többségű önkormányzat választotta ki.
A 2007-ben elindult beruházás munkálatai egészen 2008 nyaráig rendben lévőnek tűntek. Addigra már elkészült a beruházás jelentős része. Ekkor azonban a kivitelező súlyos pénzügyi zavarba került. Az addig számára hitelező pénzintézet – a gazdasági világválság hatására -, óvatosabb üzletpolitikára tért át, és felbontotta a céggel a kockázatosnak ítélt szerződését.
Ekkor az önkormányzat súlyos dilemma elé került. Azonnal bontsa fel a szerződést ő is a bajba jutott kivitelező céggel, annak tudatában, hogy az újabb közbeszerzés, és az időbeli csúszás jelentősen megdrágítaná a beruházást? Avagy keressen más megoldást?
A képviselő-testület – amelyben kétfős többsége van a jobboldalnak -, szinte egyhangúan úgy határozott, támogatja a kivitelezőt, hogy egy másfajta pénzügyi konstrukcióban – egy faktor cég közbeiktatásával – próbáljon meg talpon maradni.
Amikor a beruházás – több különböző szakértői vélemény szerint – már 90-95 százalékos készültségi fokban volt, fel kellett mondani a szerződést, ugyanis a cég nem fizette az alvállalkozóit, s a munkák leálltak. Mindez 2009 márciusában történt. A Baucont Zrt. felszámolási eljárása 2009 májusában kezdődött meg.
Az uszoda eredeti vállalási ára 3,5 milliárd forint volt. Ebből az összegből részben a faktorcégen keresztül 2,5 milliárd forintot fizettek ki. Továbbá 200 millió forintot levontak a vállalási árból, mert a cég nem tudta teljesíteni azt, amire szerződött. A fennmaradó 800 millió forint jelenleg is vita és per tárgya a kivitelező – illetve a faktor cég - és az önkormányzat között. Ebből az összegből fedezhetőek az addig elvégzett munkák, és javíthatók ki a korábbi munkák hibái, hiányosságai.
Ezen perek kimenetelét is súlyosan veszélyezteti, hogy a Fidesz olyan – egyébként valótlan – adatokat hoz nyilvánosságra, amelyek hátrányba hozhatják az önkormányzatot a jogi eljárás során.
A Fidesz szerint egymilliárd forintot törvénytelenül fizettünk ki. Ha a szakértők szerint 90-95 százalékos készültségi fokban volt az uszoda, akkor a 2.5 milliárd forint, amelyet az önkormányzat eddig kifizetett, meg sem közelíti a 3,5 milliárdos beruházás készültségi foka alapján fizetendő értéket.
Ráadásul, ezekről a kifizetésekről természetesen nem a hivatal és nem a polgármester döntött. Minden esetben a testület hagyta jóvá, ahol a jobboldal van többségben.
Wittinghoff Tamás azt tartaná helyesnek, ha az igazságszolgáltatás erre hivatott szervei foglalnának állást az uszoda-sportcsarnok építésével kapcsolatos ügyekben, és nem egy olyan politikus, aki éppen választási kampányát folytatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.