A kutatás szerint 5 szektort – feldolgozóipar, az építőipar, a kereskedelem, a szállítás valamint a bányászat – sújtott a legnagyobb mértékben a gazdasági visszaesés: összesen 16 millió állás szűnt meg ezekben a szektorokban.
Ezen belül is a feldolgozóipart érte a legnagyobb veszteség: itt 9,4 millió állás szűnt meg. A gazdasági lejtmenet hatására egyébként több férfi veszítette el munkahelyét mint nő, különösen a feldolgozó- és építőiparban, a kereskedelemben, valamint a pénzügyi szolgáltatások terén.
Elizabeth Tinoco, az ILO szektoronkénti aktivitást vizsgáló részlegének igazgatója a kutatás kapcsán elmondta, hogy a gazdasági fellendülés jelei a munkaerőpiacon egyelőre alig érzékelhetőek. Míg 2009 harmadik negyedében már megindult a GDP-növekedés számos fejlődő és fejlett gazdaságban, a feldolgozóipar, a szállítás és a kereskedelem területén még mindig növekvő munkanélküliség volt tapasztalható éves bázison, ha mérséklődött is az elbocsátások aránya.
Az ILO kutatása arra is rávilágít, hogy a munkaerőpiac már az oktatás és a közalkalmazotti szektorban is a romlás jegyeit hordozza magát. Ennek következményeként a munkaerőpiaci feltételek romlására lehet számítani a közszolgáltatások terén.
Mindeközben a pénzügyi szektor bizonyos területén elindult egy enyhe fellendülés a munkaerőpiacot tekintve a tavalyi harmadik negyedben, míg az egészségügyben tovább tartott a foglalkoztatás bővülése - itt egy év alatt 1,6 millióval nőtt az állások száma.
Az ILO jelentése szerint egyelőre hosszú az út a válság előtti szintek eléréséig: míg a jelentős makrogazdasági intézkedések segítettek stabilizálni a pénzügyi piacokat és átmenetileg növelték a fogyasztói aktivitást és ipari termelést, a gazdasági fundamentumok továbbra is törékenyek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.