Az ötletgazda Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter saját hazájában már meg is tiltotta a naked shortokat az említett alapoknak, és egyúttal úgy nyilatkozott, hogy támogatja a nemzeti szabályozás uniós szintű kiterjesztését is. A döntés kapcsán Schäuble a minap a Bundestagban annak megfontolását is indítványozta, hogy a hírszerző ügynökségek az euró megvédése érdekében kövessék nyomon: ki, kivel, hol és milyen spekulatív ügyleteket bonyolít le.
"Vészjósló és ostoba, egyértelmű túlreagálás a javaslat, a kontinens egyfajta paranoiás szembenállását tükrözi a kapitalizmus angolszász modelljével szemben" - kommentálta a német pénzügyminiszter indítványát Philip Whyte, az Európai Unióhoz közelálló Európai Reform Központ kutatóintézet munkatársa.
A naked short műveletek során a befektető úgy spekulál árfolyamzuhanásra, hogy nincs birtokában az illető értékpapírnak. Schäuble szerint ezekkel a spekulációkkal egyre több valutát és országot vesznek célba.
Még februárban a spanyol El Paisban értesülés jelent meg arról, hogy meg nem nevezett befektetők szerint "ilyen támadásokat" vizsgált a titkosszolgálat az ibériai országban. Ugyanakkor Görögország esetében német pénzpiaci felügyeleti szakértők azt közölték: nincs bizonyíték arra, hogy spekuláltak volna a görög kötvényekkel, és ezekkel a derivatív ügyletekkel súlyosbították volna Hellász adósságválságát.
Ezzel együtt a spekuláns alapok megrendszabályozása mellett foglalt állást Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök. Ugyanakkor az EU éppen a hét elején halasztotta el az alapkezelő menedzserekre vonatkozó direktíva (AIFMD) elfogadását. ele
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.