A német export 40 százaléka légi úton kerül a világ országaiba, legalább 850 ezer munkahely pedig közvetlenül függ a légi közlekedéstől – hívta fel a figyelmet a német ipari szövetség vezetője. A Munkaügyi és Gazdasági Intézet (IAW) igazgatója, Rudolf Hickel pedig arra figyelmeztetett, hogy ha a légi zárlat több hétig is eltart, a németországi GDP idei növekedése egy százalékponttal csökkenhet.
A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetségének (DIHK) becslése szerint a német légtér zárlata az iparnak naponta egymilliárd euró összegű forgalomkiesést jelent. Ugyanakkor az Institut der Deutsche Wirtschaft (IW) igazgatója, Michael Hüther, úgy véli, hogy az izlandi vulkánkitörés és annak következményei nem járnak nagyobb veszéllyel a német fellendülésre nézve. "A csökkenéseket gyorsan be lehet hozni" - hangoztatta Hüther a Passauer Neuen Presse-nek nyilatkozva. "Egyetlen külföldi ügyfél sem fog szakítani a német exportőrökkel a hamufelhő miatt" – szögezte le a szakértő.
A légzárlatnak persze nyertesei is vannak. A Deutsche Bahn jelentette, hogy utasforgalma a távolsági vonatokon 30 százalékkal növekedett. A legnagyobb német távolsági személyfuvarozó, a Deutsche Touring GmbH pedig közölte: a korábbi 160-200 busszal szemben jelenleg 1500 járműve van folyamatosan úton.
Egyébként Rainer Brüderle szövetségi gazdasági miniszter szerint a légzárlat miatt elszenvedett veszteségeket a légi társaságoknak és a turisztikai konszerneknek maguknak kell lenyelniük. A vállalatok feladata, hogy ezen úrrá legyenek - hangoztatta a politikus, ezzel kizárva az állami beavatkozás lehetőségét. A Welt című lap viszont arról számolt be, hogy vezető német légi társaságok és utazási konszernek nem hivatalosan már segítséget kértek Berlintől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.