Mindez azonban még 2009 tekintetében is csupán előzetes tény, 2010 vonatkozásában pedig csak tervekről beszélhetünk. Az idei javulásban egyébként első ránézésre fontos szerepe van annak, hogy a társadalombiztosítási alapok egyenlege komoly mínuszból közel 84 milliárd forintos pozitívumba fordul. Ez azonban valójában annak köszönhető, hogy a büdzsé egy 156,8 milliárdos tartozást elenged a kaszszának, legalábbis az eredményszemlélet szerint. Igaz, ez meg is jelenik a költségvetés hiányát növelő tételek között, az elkülönített állami pénzalapok viszont közel 38 milliárd forinttal csökkentik a deficitet – legalábbis az előrejelzés szerint.
Fontos ugyanakkor megjegyezni: a múlt évhez képest a javulás részben annak is betudható, hogy 2009-ben az uniós transzfereken képződött árfolyam-különbözet közel 44 milliárd, az MVM-osztalékelőleg pedig 20 milliárd forintot tett ki. Utóbbihoz hasonló tételre az idén jelen tudásunk szerint nem kell számítani, és egyelőre a forintárfolyam sem ígér komoly veszteséget. Az év hátralévő részében azonban most is megjelenhetnek ilyen jellegű, akár több tízmilliárd forintos kiadások.
A kormányra készülő Fidesz mellett egyébként sok szakértő is kockázatokat lát a 2010-es
deficitcélban. A jegybanknál 4,2 – a tartalékok zárolásával 4 –, míg az IMF hivatalos előrejelzésében 4,1 százalékos hiánnyal számolnak. Minapi közleményük szerint az OTP Banknál 4,6 százalékos deficitet várnak, már az alappálya szerint is. „A várható adóbevétel-kiesések miatt mintegy 200 milliárd forint hiányzik majd a büdzséből, ezt csak részben kompenzálja a költségvetési tartalékok már korábban bejelentett zárolása” – vélekedett Kondora Szilárd, az OTP Bank makrogazdasági elemzője. Megítélése szerint a kiadási oldalon a költségvetési szervek, a helyi önkormányzatok és a közösségi közlekedés túlságosan alacsony előirányzatainak a túllépése, valamint az állami garanciavállalások egy részének a lehívása jelenik meg kockázat formájában a 2010-es költségvetésben. Az alapforgatókönyvnél a szakember nem számol a többségükben állami tulajdonú vállalatok adósságának átvállalásával, hiszen az további körülbelül 1,5 százalékponttal növelné a deficitet.
Amennyiben tehát az új kormány átvállalja az állami cégek, elsősorban a MÁV és a BKV tartozásait, akkor a hiány 6,1 százalék körül alakulhat. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.