A hat demokrata és négy republikánus törvényhozóból álló, vezetője után Angelides-bizottságként emlegetett testület e heti meghallgatásain a másodlagos jelzálog-követelések értékpapírosítása és a tőzsdéknek a válságot megelőző szárnyalása kerül reflektorfénybe. Az elmúlt napokban lezajlott „izzasztások” közül Alan Greenspan volt Fed-elnökét kísérte a legnagyobb figyelem. A válság előtt közgazdászkörökben szinte istenített 84 éves szakembernek most a szemére vetették, hogy nem akadályozta meg a piaci buborékok kialakulását, holott 1999-től kezdve nemegyszer figyelmeztették törvényhozók és mások az agresszív hitelezési gyakorlat és a jelzálogkölcsönökkel való spekuláció veszélyeire.
Phil Angelides bizottsági elnök szerint Greenspan szabályozási válaszlépései elégtelenek voltak; a másodlagos jelzálogpapírok forgalmazásának korlátozását például kategorikusan elutasította a Fed-elnök, aki nem volt hajlandó engedni a piacok mindenhatóságának doktrínájából. Greenspan viszont a meghallgatáson legfeljebb intézkedései 30 százalékát nevezte helytelennek. Az irreális besorolásokat adó hitelminősítőket tette felelőssé a krachért, valamint a jelzálogalapú papírok iránt keresletet támasztó európai befektetőket és másokat.
Richard Bowen, a Citigroup volt vezető aláírója a bizottság előtt tett vallomásában cége volt vezetőire, közöttük Robert Rubin expénzügyminiszterre tett terhelő kijelentéseket.
Elmondása szerint 2006–07 folyamán több ízben figyelmeztette az illetékeseket a jelzálogalapú papírokkal kapcsolatban, ám a bank annak ellenére folytatta a rendkívül kockázatos konstrukciók forgalmazását, hogy 2007-ben már 80 százalék fölé nőtt a bedőlési arány. A Citigroup kockázatkezelési vezetője, David Bushnell ugyanakkor igyekezett relativizálni a felelősséget. Vallomása szerint „gyakorlatilag nem volt olyan piaci szereplő, aki előre látta volna az amerikai ingatlanszektorban 2007 és 2008 folyamán bekövetkezett példátlan mértékű árcsökkenést”. A tavaly szeptember óta működő Angelides-bizottságnak a mandátuma szerint 2010. december 15-ig kell – több száz üzleti és kormányzati vezető, politikus és szakértő meghallgatása után – végleges jelentést készítenie a kongresszus számára. TG
Thomas Hoenig, a kansasi Fed elnöke szerint a jelenlegi feltételek mellett újabb hitelválság fog kialakulni, ezért egy százalékra kellene emelni az irányadó rátát. New York-i kollégája, William Dudley is úgy véli, hogy az eddiginél határozottabban kell fellépni a buborékok kialakulása ellen, de ezt ő nem kamatemeléssel, hanem a szabályozás szigorításával képzeli el.
Thomas Hoenig, a kansasi Fed elnöke szerint a jelenlegi feltételek mellett újabb hitelválság fog kialakulni, ezért egy százalékra kellene emelni az irányadó rátát. New York-i kollégája, William Dudley is úgy véli, hogy az eddiginél határozottabban kell fellépni a buborékok kialakulása ellen, de ezt ő nem kamatemeléssel, hanem a szabályozás szigorításával képzeli el. Izzasztják a bankvezéreket -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.