BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Utódkérdések: Veszélybe kerülhet a jegybank eddigi függetlensége Lengyelországban

Gyengítheti a zlotyt és felfelé mozdíthatja a lengyel állampapírok hozamát is, ha kormánypárti ember kerül a szombati repülőbalesetben elhunyt Slawomir Skrzypek jegybankelnök helyére.

Az intézmény vezetőjét elvileg a köztársasági elnök jelölné ki, de mivel a szerencsétlenségben Lech Kaczyński is életét vesztette, várhatóan a kormányzó párt köztársaságielnök-jelöltje nevezheti meg az új vezetőt az eddig a kormánnyal nem éppen konfliktusmentes viszonyt ápoló intézmény élére.

A szombati repülőgép-szerencsétlenségben nem csak a lengyel államfő, de a jegybank elnöke, Slawomir Skrzypek is életét vesztette, ami azonnal találgatásokhoz vezetett az intézmény jövőjét illetően. Az biztos, hogy a helyét első helyettese, Piotr Wiesiolek veszi át – a lengyelországi jegybankról szóló törvény ugyanis így rendelkezik. A Wall Street Journal által megkérdezett elemzők szerint ez ugyan aligha téríti le a jelenlegi ösvényről az intézmény monetáris politikáját, a kormányzó párt, a Polgári Platform viszont megpróbálhatja kikezdeni a jegybank függetlenségét.

„Mivel ilyen esetre még sosem volt példa, nem világos, ki tesz majd javaslatot az új jegybankelnök személyére” – mondja Mateusz Szczurek, a varsói ING Bank Slaski vezető közgazdásza. A jegybankról szóló törvény szerint az országgyűlés nevezi ki a központi bank elnökét, a jelöltet azonban a köztársasági elnök nevezi meg. Lech Kaczyński azonban szintén a lezuhant gépen utazott, és meghalt, arról pedig nem rendelkezik a jogszabály, hogy a köztársasági elnök hiányában ki nevezheti meg a központi bank új vezetőjét.

Ha a jegybankelnök kinevezése még az új köztársasági elnök megválasztása előtt megtörténik (ez utóbbi esemény az év közepére várható), az elnöki teendőket átmenetileg ellátó Bronislaw Komorowski, a Szejm, vagyis a parlament alsóházának az elnöke tehet javaslatot a személyére. Komorowski azonban egyúttal a Polgári Platform köztársaságielnök-jelöltje is. Ez pedig azért pikáns, mivel az elmúlt hetekben a Skrzypek vezette jegybanki menedzsment nyílt konfliktusba került az intézmény tanácsának hat tagjával, mivel azok arra szavaztak, hogy változtassák meg a bank nettó profitjának számítását. Mivel a tanács legtöbb tagját a Polgári Platform nevezte ki, most attól lehet tartani, hogy az elnökségbe is a saját emberüket ültetik be, amitől veszélybe kerülhet a jegybank függetlensége.

Jelenleg egyébként Lengyelországot nagyon kedvelik a befektetők, fordulhat azonban a kocka, ha a piacok kételkedni kezdenek a központi bank függetlenségében, ami megemelheti az államkötvény-hozamokat, és gyengítheti a zloyt is – mondta a Wall Street Journalnak Marcin Mrowiec, a varsói Bank Pekao vezető közgazdásza.

A lengyel kormány és a jegybank között egyébként korábban nem volt konfliktusmentes a viszony. A nemzeti tragédia előtti napokban azonban sikerült egy fontos kérdésben közös nevezőre jutniuk. A kormány és a központi bank is egyetértett ugyanis abban, hogy gyengíteni kell a zlotyt, mivel a fizetőeszköz elmúlt hónapokban tapasztalt ralija rossz hatással van az exportra. Április elején 2008 vége óta nem látott szintekre erősödött a lengyel deviza, egy euró már alig 3,8 zlotyba került a devizapiacokon, s ez a szint már veszélyeztette az ország gazdasági válságból való kilábalását. Számos verbális intervenció után így a lengyel központi bank a múlt hét végén úgy döntött, a piacon is beavatkozik, és zlotyt adott el. Ilyen beavatkozásra egyébként több mint egy évtizede került sor utoljára Lengyelországban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.