A Coface világgazdasági növekedés várható mértékét 2010-re már 3 százalékra teszi. Három ipari ország (Kanada, Ausztrália és Új-Zéland) ismét a legmagasabb minősítést, azaz A1-es besorolást kapta, amely azonos a válságot megelőzi kockázati szinttel, valamint pozitív megfigyelési listára került az Egyesült Államok A2 minősítéssel.
Az euróövezet viszont még mindig az Egyesült Államok mögött áll, növekedési mértékét lefelé, 0,8 százalékra módosította a Coface. A fellendülés ebben a zónában három különböző országprofilt mutat, ám 2010-re összességében gyenge növekedési előrejelzést mutatnak.
Több iparosodott ország, amely alapanyagokat exportál Ázsiába, például Kanada, Ausztrália és Új-Zéland, a fellendülésből húz hasznot, ismét A1 minősítést kapott, ami megegyezik a válság előtti időszak kockázati szintjével. Ezekben az országokban a vállalati fizetési morál javult és a fizetésképtelenségi eljárások növekedése egyértelműen lelassult.
Az amerikai gazdaság 2009 negyedik negyedéves jó teljesítménye engedte, hogy a Coface felülvizsgálja növekedési ütemét és 2,3 százalékra felfelé javítsa azt, ezzel pozitív megfigyelési listára helyezte az Egyesült Államokat. A biztató jelek ellenére az ország még mindig nem éri el a válság előtti minősítését (A1). Valójában a Coface tart az év során bekövetkezhető üzleti lassulástól, amelyet a gyengülő költségvetési élénkítő hatások okoznak.
2010-ben az iparosodott országok egészénél 1,6 százalékos növekedést várnak. Ez a növekedési előrejelzés rejt néhány nagy különbséget különösen az Egyesült Államok, (a világ GDP-jének 26 százaléka) és az euróövezet (világ GDP-jének 21 százaléka) között.
Az utolsó negyedévben a növekedési ütem az euróövezetben nagy csalódást okozott. Stagnált Németországban, negatív maradt Spanyolországban és Olaszországban. Coface így felülvizsgálta erre vonatkozó előrejelzését lefelé, 0,8 százalékra módosította, ez valamivel alacsonyabb, mint a korábbi előrejelzése. A gazdasági tevékenység az euróövezetben gyengül és a fellendülés korlátozottabb, mint máshol. A növekedési profilok országonként hagyományosan nagyban különböznek, de láthatjuk, hogy minden ország kihívásokkal küzd 2010-ben.
Ami hazánkat illeti, a Coface a múlt évben A3-ról A4-re minősítette le, ez a vállalkozások részére az jelenti, hogy hitellimitek meghatározásakor szigorúbb megítélés alá esnek. Nincs jelentős változás a magyar a vállalkozások helyzetében, állítja Dercze Zoltán a Coface Hungary országigazgatója. A legújabb minősítések nincsenek számottevő hatással a hazai vállalkozásokra, hiszen a magyar export növekedés szempontjából az európai növekedést kell elsősorban figyelembe venni és nem a világgazdaság egészére adott prognózisokat mivel a magyar export jelentős része az EU felé irányul. Magyarországon olyan ágazatokban is a kockázatok növekedésére kell számítani, amelyek globális és regionális trendje egyébként javulást ígérne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.