A Mediafax román hírügynökség értesülései szerint a határozatot június elsejétől, a korábban beharangozott megszorító intézkedésekkel egy időben alkalmaznák. Ezek szerint a nyugdíjasok minden eddigi utazási kedvezményeit eltörlik, legyen az helyi tömegközlekedés vagy vasúti utazás. A tanulók, diákok és doktoranduszok ösztöndíjai valamint a kutatási ösztöndíjak összege 25 százalékkal csökken. Csökken ugyanakkor az egyházi alkalmazottak fizetését kiegészítő állami támogatás is - közölte a kronika.ro.
Mint azt a Világgazdaság Online korábban már hírül adta, a tavalyi magyarországi megszorításokkal összevethető vagy talán még keményebb takarékossági intézkedések bevezetéséről döntött a napokban a bukaresti kormány. Ha ezek tényleg megvalósulnak, Románia talán visszanyerheti versenyképességét, a társadalom viszont rövid távon mindenképpen nagy árat fog fizetni ezért.
A közalkalmazottak és az állami vállalatoknál dolgozók fizetését 25 százalékkal nyirbálják meg, a minimális nyugdíj 350 lejről 300-ra (20 ezer forintra) csökken, a családtámogatási és egyéb szociális juttatások 15 százalékkal apadnak. Kevesebb pénzt kapnak a központi költségvetésből az önkormányzatok, iskolákat és kórházakat zárnak be, felfüggesztik a korkedvezményes nyugdíjba vonulás lehetőségét, megszüntetnek negyedmillió közalkalmazotti munkahelyet. Bevételnövelő intézkedésekből sem lesz hiány: megemelik az egészségbiztosítási járulékot, adókötelessé teszik az étkezési jegyeket. Ha pedig a kiadáscsökkentés nem hozza meg a várt eredményt, további adóemelésekre lehet számítani. Mindezt azért, hogy a bukaresti kormány hozzájusson a Nemzetközi Valutaalap vezetésével tavaly összeállított 20 milliárd eurós nemzetközi hitelcsomag következő részletéhez.
Amiatt nincs pénz a nyugdíjak kifizetésére, hogy a bérek jóval nagyobb arányban nőttek, mint a termelékenység – emlékeztette keddi sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke, aki szerint mielőbbi megszorításokra van szükség. Szerinte hibás az a gondolkodás, miszerint van pénz a piacon. „Még ha van is pénz, nincs elég pénz a költségvetési hiány finanszírozására” – szögezte le, hangsúlyozva, már most is külső forrásokból történik ez meg. „Gyakorlatilag egy hónap alatt csak 20 napig folyik be pénz, amellyel fedezni lehet a kiadásokat, a visszamaradó tíz napra a kormány kénytelen hitelt igényelni” – magyarázta közérthetően a jegybankelnök, hogy miért váltak elkerülhetetlenné a megszorító intézkedések.
Mint fogalmazott, orvosi terminológiába átültetve a szükséges intézkedéseket azt lehet mondani, hogy vérzéssel járó betegségek esetén csak akkor lehet további lépéseket tenni, ha már sikerült megállítani a vérzést.
Amint arról korábban beszámoltunk, Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter is korábban úgy nyilatkozott, hogy ha Románia megszorítások nélkül szeretné tartani a 6,8 százalékos GDP-arányos hiánycélt, akkor további mintegy 8 milliárd eurós hitelt kellene igényelnie, ami a GDP 37 százalékára emelné az államadósságot.
Mint ismertes, az IMF-fel való megállapodás értelmében az év végére 6,8 százalék alatt kell tartani a költségvetési hiányt, s ilyen körülmények között is mindössze nulla százalékos gazdasági növekedés biztosítható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.