A létét fenyegető veszély hatására az EU bizonyította, hogy képes lépéseket tenni, ha szükséges. Ugyanakkor a hatalmas mentőcsomag elfogadásával az Unió csak időt vásárolt magának, a valódi teszt most következik – fogalmazott a Financial Times hasábjain Wolfgang Münchau.
Az elemző szerint a most elfogadott segély sokban emlékeztet a Lehman Brothers összeomlásának idején tett amerikai intézkedésekre. Mindkét módszer megmenti az érintette országokat a közvetlen likviditási gondoktól, de ugyanakkor – mind az az amerikai példán is látszik – a hitelképességet nem oldja meg.
Münchau felhívja a figyelmet arra, hogy Spanyolország hitelbesorolása változatlan. A spanyol kormány a bankszektornak nyújtott garancia hatására egyre nagyobb adóssággal lesz kénytelen szembenézni egy gyengélkedő gazdasági környezetben. Münchau hozzáteszi: fontos leszögezni, hogy a hitelképesség nem azt jelenti, hogy a piacok hajlandóak-e kölcsönt adni egy országnak, az ugyanis a likviditás. A hitelképesség azt jelenti, hogy egy ország képes stabilizálni adósságállományát a bevételeinek arányában. Erre pedig nem hagynak a most elköltött európai milliárdok.
A szerkesztő következtetése, hogy a mentőcsomag csak igen rövid távon fejthet ki hatást, ha nem társulnak mellé strukturális reformok, például egy egységes európai kötvény és jóval szigorúbb pénzügyi felügyelet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.