Tavaly a bankrendszer (bankok és fiókok) az előző évinél 5 százalékkal nagyobb, 306 milliárd forintos adózás előtti eredményt ért el. Az adózás előtti 1 százalék körüli ROA (eszközarányos eredmény) és a 13 százalékot némileg meghaladó ROE (tőkearányos eredmény) mutatók ugyanakkor némileg mérséklődtek a 2008-as értékekhez képest. A jövedelmezőség szintje azonban nemzetközi összehasonlításban még mindig magasnak tekinthető.
Az eredmény forrását vizsgálva az előző esztendőben jelentős szerkezeti átrendeződés volt tapasztalható: bevételi oldalon a kamatjövedelem 16 százalékkal, azaz 120 milliárd forinttal bővült, a pénzügyi műveletek eredménye viszont kétszerese volt az előző évinek. A bankrendszer tőkepiaci kitettsége az aggregált mérlegfőösszeg 8-10 százalékát éri el, amelynek meghatározó részét az (éven túli lejáratú) állampapírok állománya teszi ki. A hosszú forinthozamok tavaly tavasz óta tartó összesen 4-6 százalékpontos csökkenése következtében 2009-ben a bankrendszer a forgatási és befektetési célú értékpapírokon jelentős, 110 milliárd forintos árfolyamnyereséget ért el.
A bankok működési költségeiket mintegy 15 milliárd forinttal mérsékelték 2008-hoz képest. A követelések után képzett értékvesztés ugyanakkor 2009-ben 280 milliárd forinttal az előző évi közel háromszorosára emelkedett.
A kamatjövedelem növekedését 2009-ben a kamatozó eszközök emelkedése okozta, miközben a kamatmarzs (amit úgy értelmezhetünk, hogy átlagosan mennyivel kérnek több kamatot a hitelek után, mint amennyit fizetnek a forrásokra) 2008 végéhez viszonyítva változatlan, 2,9 százalék maradt. A hazai bankrendszer kamatozó eszközeinek állománya 2008-hoz képest növekedett.
Miközben a bankok nyereségesek tudtak maradni, addig a pénzügyi vállalkozások a válság hatására 2009-ben már veszteségesekké váltak. Mind a banki, mind a nem banki tulajdonú pénzügyi vállalkozások eredménye negatív lett, a teljes szektor közel 11 milliárd forint adózás előtti veszteséget halmozott fel. A banki tulajdonú pénzügyi vállalkozások közel fele volt veszteséges 2009 végén, ezek egy részénél a tulajdonos bankok tőkepótlásra kényszerülnek.
Az idén a bankokkal folytatott konzultációk alapján a piaci szereplők a magas jövedelmezőség fennmaradását valószínűsítik, sőt, az adózás előtti eredmény még 10 százalékkal emelkedhet is. A magas jövedelmezőség fenntartását a bankok az aktivitás növelésével, a kamatmarzs szélesítésével és az elszámolt értékvesztés (hitelezési veszteségek) mérséklődésével képesek elérni. Az év eddigi időszakában csökkent az elszámolt hitelezési veszteség, miközben a bankok számottevően szélesítették a kamatmarzsukat. Ennek köszönhetően a bankrendszer első negyedévi adózás előtti eredménye meghaladja a teljes tavalyi évi felét.
A forrásköltségek 2009 márciusától megfigyelhető trendszerű csökkenését a bankrendszer szereplői gyakorlatilag nem érvényesítették a meglévő hitelek árazásában, ezért a kamatmarzs emelkedni kezdett. Ez egyben azt is jelenti, hogy jövedelemátcsoportosításra kerül sor az ügyfelektől a bankok irányában, ez szolgálhatja a kockázati költségek kompenzációját. A hazai kamatmarzs az anyabanki országokét továbbra is lényegesen meghaladja, és a régiós országokkal összevetve is viszonylag magas.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.