Az államadósságok azonban gondot okozhatnak az érintett piacokon, míg a feltörekvő gazdaságokban a túlfűtöttség jeleit látják az OECD szakértői. A fejlett térség (az OECD-tagok) 2010-es növekedését ezzel együtt is a novemberben jelzett 1,9-ről 2,7 százalékosra emelte a szervezet. A jelentősebb gazdaságok közül az Egyesült Államok tudja majd a legmagasabb bővülési ütemet felmutatni: az idén és 2011-ben is 3,2 százalékot. Ez azt jelenti, hogy tovább nyílik a GDP-rés Európa és Amerika között, pedig már a múlt évet is kisebb visszaeséssel vészelte át az USA. Utóbbi nem mondható el Japánról, ám ott is az eurózónáénál nagyobb, 3 százalékos bővülést várnak az OECD-ben.
Mindezt annak ellenére tartják, hogy Japánban az államadósság jövőre elérheti az éves GDP dupláját, de az Egyesült Államok is 100 százalékig elszaladhat, ezt a fejlettebb európai országok – a mediterrán térséget leszámítva – meg sem közelítik. Az elemzésben azonban kiemelik: erősítésre szorul az európai valutaunió intézményi és működési felépítése, a fiskális szigort erőteljesebb eszközökkel kell biztosítani.
Ez kritikus időszak a világ gazdasága számára – mondta Angel Gurría OECD-főtitkár az elemzés bemutatóján. „Az összehangolt nemzetközi erőfeszítések megakadályozták, hogy még mélyebb legyen a recesszió, ám továbbra is óriási kihívással szembesülünk. Sok OECD-országnak össze kell egyeztetnie a még mindig törékeny kilábalás támogatását egy fenntarthatóbb fiskális pályával” – figyelmeztetett Gurría.
A jelentés külön kitér az erőteljes kínai növekedésre, amely segít más országoknak kimászni a recesszióból, ugyanakkor a túlfűtöttség és az infláció veszélye is növekszik a feltörekvő országokban. Még mindig nem lehet kizárni a fellendülést követő zuhanás lehetőségét ebben a térségben.
A magyar kilábalást gyengének nevezi a prognózis, de arra is rámutat, hogy az állami kiadások növekedésének a megállítása növelte a befektetői bizalmat, erősítette a hazai valutát és csökkentette az államkötvények hozamfelárát. A munkaerőpiac rendeződésére azonban – ahogyan a fejlett gazdaságokban is – csak fokozatosan számítanak. Ahogyan az euróövezetben, úgy nálunk is 10 százalék feletti munkanélküliséggel kell kalkulálni jövőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.