A legnagyobb európai hitelminősítő szerint különösen üdvözlendő az "új keletű elkötelezettség" az előző kormány által elfogadott 3,8 százalékos GDP-arányos idei államháztartási deficitcél mellett, ugyanakkor további részletek kellenek a cél tartásához szükséges intézkedések költségbecslésével, időzítésével és hitelességével kapcsolatban..
A Fitch - amely közepes befektetői "BBB" osztályzattal és negatív kilátással tartja nyilván a magyar szuverén adósságot - az elemzésben kiemeli, hogy a 3,8 százalékos idei hiánycél a kormány által "alig néhány napja becsült szintnek hozzávetőleg a fele", hiszen a hivatalos jelzések még nemrégiben is arról szóltak, hogy a deficit a hazai össztermék 7,5 százaléka körül lehet. Egyelőre nem világos, hogy a kettő közötti rés a következő hat hónapban "miként lesz kitöltve" - fogalmaz az elemzésben David Heslam, a hitelminősítő európai szuverén adósbesorolásokért felelős igazgatója.
Heslam közölte, hogy a Fitch Ratings mindenesetre változatlanul hagyta a 4,2 százalékos idei hiányról szóló saját becslését.
A cég szerint a Fidesz-kormány középtávú hiánycéljai valószínűleg világosabbak lesznek a hivatalos hitelezőkkel folytatott tárgyalások után. Miután azonban más EU-tagállamokra egyre nagyobb nyomás nehezedik a hiánycsökkentés gyorsítása végett, nem valószínű, hogy jelentősebb készség mutatkozna (e hitelezők körében) bármilyen magyarországi költségvetési lazítás eltűrésére - véli a Fitch Ratings.
Ugyanerre a következtetésre jutottak más nagy londoni házak is.
A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport minapi elemzésében azt írta: az EU éppen kétségbeesetten igyekszik fenntartani az euróövezet hitelességét, költségvetési fegyelemre kényszerítve például Görögországot, így valószínűsíthetően vonakodik még a költségvetési engedékenység látszatától is más országok esetében, bármennyire megérdemelt legyen is ez.
A Fitch Ratings szerdai elemzése szerint még nem ismeretes, hogy a kormány által bejelentett adóintézkedések mennyibe kerülnek majd. A cég felidézi, hogy az ellentételező lépések között van a három évre tervezett bankadó, amelynek célja évi 200 milliárd forint bevétel elérése.
Más nagy londoni házak a bankadóról eltérő véleményeket közöltek.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési elemzői a program előterjesztése után adott értékelésükben úgy fogalmaztak: becslésük szerint a bankadóból várt 200 milliárd forint - ami a GDP-érték 0,7 százalékának felelne meg - zömmel elégséges lenne annak a hiánycél-túllépésnek a fedezésére, amely akkor következne be, ha az idén már semmilyen további költségvetési intézkedés nem történne.
A Barclays Capital londoni elemzői szerint azonban "irreálisnak tűnik" a bankadóból várt 200 milliárd forintos bevétel, és a JP Morgan szakértői is úgy vélték, hogy "nem lenne meglepő", ha a bankadóztatás terve a szektorral folytatott tárgyalások során "valamelyest felvizeződne".
A Fitch Ratings szerdai londoni elemzése szerint a magyar kormány idei és középtávú hiánycéljainak hitelességét mindaddig nehéz lesz megítélni, amíg nem ismert az intézkedések költségbecslése és időzítése. A jövőbeni hiánycéloknak ugyanakkor hitelességet kölcsönözhet, ha azokat IMF-program is alátámasztja - áll az elemzésben.
A Fitch szerint miután a magyar közfinanszírozás állapotáról tett "negatív kormánynyilatkozatok" piaci bizonytalanságot keltettek, "rövid távon biztatók" a költségvetési tervek körvonalazására és a vártnál kisebb idei hiány megcélzására tett lépések. A kormányzati szféra finanszírozási rugalmassága jelenleg erős, és e rugalmasságot segíti az IMF/EU-keretből még le nem hívott, hozzávetőleg három-, illetve egymilliárd eurós összeg.
Magyarország figyelemreméltó gazdasági kiigazítást hajtott végre, a folyómérleg-egyenleg többletbe fordult, és az alapszintű költségvetési pozíció sok más EU-tagállaméval összevetve erőteljes - áll a Fitch elemzésében.
A cég felidézi, hogy az IMF becslése szerint a ciklikus kiigazítással számolt magyar államháztartási hiány tavaly már csak a hazai össztermék 0,9 százaléka volt a 2006-ban mért, így számolt 11,6 százalék után.
A Fitch Ratings szerint így az új kormánynak már csak "viszonylag kis" további intézkedéseket kell tennie a feszes költségvetési politika fenntartására és az államadósság stabilizálására.
A hitelminősítő elemzésben a kormány "hitelességét csorbító, veszélyes melléfogásnak" nevezte azokat a múlt heti kormányzati nyilatkozatokat, amelyek Magyarország helyzetét Görögországéhoz hasonlították, kétségbe vonták a költségvetési adatok érvényességét és felvetették az államadósság-törlesztési leállás lehetőségét.
A magas magyar köz- és küladósság-teher - amelyhez jelentős, kedvezőtlen deviza-összetételű háztartási deviza-eladósodás járul - kiteszi a magyar makrogazdasági és pénzügyi stabilitást a befektetői hangulat változásainak. A magyar kormánynak ezért "javítania kell kommunikációs stratégiáján", és "kerülnie kell a bizalmat aláásó öngólokat, köztük a független központi bank vezetése elleni támadásokat" - áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.