BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Finomodik a bankadó

Ma kerül sor a kormány 29 pontos akciótervének egy jelentős részét felölelő gazdasági és pénzügyi csomag zárószavazására, ezelőtt azonban a T. Ház elé kerül egy méretes zárószavazás előtti módosító csomag is – tudta meg a Világgazdaság. Az, hogy a gazdasági csomag még átesik egy „ráncfelvarráson”, az utóbbi napok eseményeinek tükrében nem meglepő. Tudomásunk szerint a változtatások egy része a pénzintézetekre és biztosítókra kivetendő különadót érinti. Emlékezetes: értesülések szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság (EB) delegációi többek között azt kifogásolták, hogy a bankadó alól mentesül a vállalkozások egy szűk köre (egyebek mellett a 2007 után alapított biztosítótársaságok), ez az unió szemében már burkolt állami támogatásnak minősül. A jelek szerint ez a „kivételezés” is kikerül a jogszabály tervezetéből. Úgy tudjuk, a bankadót érintő, ma megszavazandó módosítások mindezek mellett kedvezőek lesznek a pénzügyi vállalkozások számára, emellett pedig több technikai pontosítás is szerepel a ma a T. Ház elé kerülő zárószavazás előtti csomagban. (Már múlt hét óta a T. Ház előtt hever egy zárószavazás előtti módosító javaslat, ami a közgyűjtemények vezetésével kapcsolatos szabályokat érinti, így az átfogó módosítások valójában a második zárószavazás előtti javaslatban öltenek majd testet.)

A bankadó egyébként már átesett egy finomításon akkor, amikor az Országgyűlés az adócsomaggal kapcsolatos módosító javaslatokról szavazott. Többek között ezeket a változásokat számszerűsíti a Költségvetési Tanács (KT) tegnapi jelentése. E szerint a pénzügyi szervezetek különadója 10,5 milliárd forinttal kevesebbet von el a szektortól, mint az eredeti törvényjavaslat. A jelentés azt is megállapítja, hogy a kötelező ellentételezés külső tételekre vonatkozó szabályát 2010-ben teljesíti a törvényjavaslat, 2011-re viszont már nem felel meg ennek az elvárásnak. Jövő évre a kötelező ellentételezés elvével akkor sem lennének teljesen összhangban a tervezett módosítások, ha – a kormányzati terveknek megfelelően – 2011-re is figyelembe lehetne venni a költségvetés bevételei között a pénzügyi szektor különadójából tervezett 200 milliárd forintot – szögezi le a KT.

Bár lapértesülések szerint az IMF- és EB-delegációk a bankadó mértékét is kifogásolták, egyelőre nem tudni, a ma kialakuló végleges változat megenyhíti-e a nemzetközi szervezeteket. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter korábbi közlése szerint a tárgyalások szeptember második felében folytatódnak, akkor kerülhet szóba a jövő évi büdzsé is. Ennek kapcsán tegnap lábra kapott az a hír, hogy a 2011-es költségvetést legkésőbb nyár végére el kell készíteni, Brüsszelnek ugyanis szeptember elején meg kell küldeni a konvergenciaprogram (KP) frissítését, ebben pedig szerepeltetni kell az új büdzsészámokat is. Ez azonban több tekintetben sem helytálló. Először is, a KP frissítésére minden év végén kerül sor, tavaly pedig – a válságra tekintettel – a határidő a korábbi december elejiről január végére tolódott ki. Igaz, hazánk vállalta, hogy félévente (tavasszal és őszszel) jelentést készít a KP teljesítésének előrehaladtáról, ez azonban nem fix dátumhoz kötött elvárás. E téren a rugalmasságot jól jelzi, hogy idén tavasszal nem is készült ilyen jelentés, mivel az EB szakértői Magyarországon jártak, és ezek után feleslegesnek látták a dokumentum elkészítését. Szeptember eleji határidőről tehát nincs szó.

Másodszor, könnyen lehet, hogy az idén egyáltalán nem is kell frissíteni a konvergenciaprogramot. Jövőre – éppen a magyar társelnökség alatt – lép életbe az úgynevezett EU-szemeszter kezdeményezés, melynek keretében a tagállamok egységesen, tavaszszal tennék közzé nemcsak konvergencia-, hanem nemzeti reformprogramjaikat is. Arról egyelőre nem született döntés Brüsszelben, hogy ez „kiüti-e” a 2010 végi közzétételi kötelezettséget vagy sem, de könnyen lehet, hogy igen – tudtuk meg a Nemzetgazdasági Minisztériumtól. Az valószínű, hogy a programok első vázlatát novemberben kell véglegesíteni, de még ez sem eldöntött kérdés.

A 2011-es költségvetést érintő, legközelebbi határidő tehát október 31-e, ekkorra kerül ugyanis az új szabályok szerint az Országgyűlés elé a költségvetés tervezete. A büdzsé kapcsán egyébként tegnap Berlinben Orbán Viktor miniszterelnök ismét megerősítette: hazánk tartani fogja a 3,8 százalékos, 2010-es deficitvállalását, a jövő évi költségvetését pedig az unióval folytatott tárgyalások alapján készíti el. Cél az, hogy a hiány minél előbb a 3 százalékos mérték alá csökkenjen – tette hozzá a kormányfő (további részletek a 4. oldalon).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.