Az kétségtelen tény és eddig is nyilvánvaló volt, hogy az utóbbi évtizedben felhalmozott nagy külső adósságállomány, azaz a külföld felé történő eladósodottság miatt az idei évben a hazai fogyasztás még csökken, a megtermelt, és reálértékét tekintve növekvő jövedelmek egy jelentős része még az adósságtörlesztést, illetve a nettó megtakarítások növelését fedezi.
Így a növekedés motorja szükségszerűen az export, melyet úgy tudunk minél inkább serkenteni, hogy versenyképesebbé tesszük a termékeinket és szolgáltatásainkat, azaz a vállalkozásainkat, például azzal, hogy olcsóbbá tesszük a munkaerőt (lásd az év eleji adóváltozásokat) és a beszerzések, beruházások, fejlesztések finanszírozását (lásd a mi időszakunk alatt csökkenő kamatfelárakat). Butaság ezért állandóan azt szajkózni, hogy mi csak megszorítottunk, mert ezzel szemben mi hajtottuk végre azokat a változásokat, melyek érdemben elősegíthetik a növekedést - fogalmaz blogjában Oszkó Péter.
Azzal az önámítással pedig muszáj szakítani, hogy az export vezérelt növekedésnek van rövidtávon alternatívája, és nem a nemzetközi versenyképességünket kellene tovább növelni, hanem elég további pénzszórással a belföldi fogyasztást mesterségesen serkenteni. Ezzel ugyanis csak azt érjük el, hogy a belföldi fogyasztást továbbra sem az előállított értékekből, az értékesített termékekből és szolgáltatásokból származó jövedelem táplálja, hanem a külföldről felvett hitelekből finanszírozott költések, melyeknek legalább egy része nem a belföldi gazdaságot, hanem az importot növeli, de ettől függetlenül is csak az adósság marad meg utána. Erre az útra terelte az országot a buta politikai demagógia és a populista választási versengés jó egy évtizede, ideje volt letérni róla a válság beköszönte után és nem kéne oda most sem visszatérni.
Sajnos nincs más választásunk, mint hogy a belső fogyasztási viszonyokat hozzáigazítsuk a ténylegesen megtermelt (és nem hitelből finanszírozott) jövedelmek értékéhez. De tévedés azt hinni, hogy ez szükségszerűen csak pénzügyi restrikciót, megszorításokat, tartósan csökkenő fogyasztást jelenthet. Hiszen ha a hazai fogyasztási és jövedelmi viszonyok egymáshoz közelítésével egyidejűleg sikerül a gazdasági növekedést a nemzetközi versenyképesség növelésével és az exportpiacokon mutatkozó lehetőségek hatékony kihasználásával beindítatni és fokozni, akkor a növekvő jövedelmekből (lásd a tavalyi reálbér csökkenéshez képest az idei növekedést) egy idő után már nem csak a korábbi évek adósságának törlesztésére, hanem növekvő fogyasztásra is jut.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.