BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vétójogot kérnének az önkormányzatok

Az önkormányzatok szeretnének beleszólni a jövő évi büdzsé előkészítésébe

Kapjanak az önkormányzatok egyes kérdésekben vétójogot, illetve a kétkamarás parlament felsőháza foglalkozzon a települések ügyeivel. Többek között ezeket a javaslataikat is elmondták az önkormányzati érdekszövetségek vezetői, amikor arról kérdezte őket a Világgazdaság, érdemes-e felújítani a korábbi ciklusban – annak is főleg az elején – viszonylag jól működő, ám tavaly az idei költségvetés vitái miatt elhalt Kormány-Önkormányzatok Egyeztető Fórumát (KÖEF). Vagy netán más formában hallgassa meg és vegye figyelembe a kabinet a települések, megyék véleményét, elvárásait. Márpedig rövidesen nagyon aktuális lesz a konzultáció kérdése, hiszen készül a jövő évi büdzsé tervezete. S az önkormányzatok a támogatásuk idei 80 milliárdos lefaragása és az egyébként is rendkívül rossz pénzügyi helyzetük után jelentős támogatásra számítanak jövőre.

Ám egyelőre a Belügyminisztérium nem alakította ki a véleményét a KÖEF-ről. Lapunkkal anynyit közölt a sajtóosztály, az „eddigi tevékenységének és feladatkörének áttekintése jelenleg folyamatban van”. A tárca az érdekszövetségekkel sem tárgyalt még. Gémesi György, a KÖEF társelnöke szerint az új parlament hozott már önkormányzatokat érintő rendkívül fontos döntéseket – például jelentősen csökkentették a városatyák számát –, ám ezek többnyire egyéni képviselői indítványok voltak, így nem is volt szükség hivatalos konzultációra. Gémesi várja, hogy Pintér Sándor miniszter vagy Tállai András államtitkár keresse meg az érdekszövetségeket, és állapodjanak meg velük. Gödöllő polgármestere azt szeretné, hogy akár a KÖEF-en belül vagy akár más szervezeti formában, de olyan egyeztetés folyjon, amelynek következtében garanciát kapnak a falvak, városok vezetői, hogy a kormány be is tartja a megbeszélteket. Gémesi felvetette, ő akár egyetértési, azaz vétójogot is adna az önkormányzatoknak olyan ügyekben, mint például a képviselők, illetve a polgármesterek jogállásáról szóló törvény. Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára szerint lenne értelme, hogy felújítsák a KÖEF munkáját, előtte azonban értékelni kellene a munkáját. S tény, számos ponton meg kellene változtatni a korábbi gyakorlatot. Nem szóbeli kormányzati előterjesztésekről vagy a már a parlament elé került törvényjavaslatokról kellene vitatkozni, hanem jóval hamarabb kellene az érdekszövetségeknek bekapcsolódni a munkába. Zongor Gábor szerint az lenne a helyes gyakorlat, ha a kabinet stratégiai ügyekben készítene elemző anyagokat, és ezt vitatnák meg a felek a munkabizottságokban, majd a plenáris üléseken. A főtitkár azonban úgy véli, újra célszerű lenne felvetni a kétkamarás parlament ügyét, amelynek a felsőházában képviseltetnék magukat az önkormányzatok is. Így a legmagasabb szinten képviseltethetnék magukat a települések, megyék.
Kovács Róbert, az önkormányzati ügyekre szakosodott kutatóintézet, a Helyi Obszervatórium ügyvezetője úgy fogalmazott, folyamatos egyeztetésekre van szükség a kormány és az önkormányzatok között, bármilyen formában is történjen ez. Tavaly a kormány a településekkel, megyékkel akarta megfizettetni az államháztartás konszolidációjának egy jelentős részét az idei büdzsében, ez ellen határozottan tiltakoztak az önkormányzatok. Bár a formális tárgyalások látszólag megszakadtak, mégis sikerült több tízmilliárddal csökkenteni az ez évi lefaragás mértékét. Az idén is hasonlóan kemény tárgyalásokra lehet számítani. Az önkormányzatok érdekeinek érvényesülését pedig az növelhetné, ha az ügyeikbe történő, garanciális elemekkel átszőtt beleszólási joguk mellett hosszabb távon, azonos feltételek mellett működtetett kiszámítható gazdasági, pénzügyi környezet, átlátható támogatási rendszer, illetve területi – akár megyei, akár regionális – alapon tevékenykedő erős önkormányzatok jönnének létre, amelyek gazdasági erejüknél fogva biztosítékot, hátteret jelentenének a települések számára.

Kormányhatározat döntött a létrehozásáról

A Kormány-Önkormányzatok Egyeztető Fóruma 2006 decemberében, kormányhatározattal jött létre. A kormány mellett működő döntés-előkészítő, véleményező, tanácsadó, javaslattevő és koordináló testület. Feladatai közé tartozik az önkormányzati rendszert érintő jogszabályok, kormányzati döntések véleményeztetése, az érdekszövetségek álláspontjának megismerése, a településeket, megyéket érintő országos költségvetési javaslatokkal kapcsolatos egyeztetések lefolytatása, részvétel a törvények, rendeletek hatásvizsgálatában.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.