BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

2015 - Semmi nem véd minket a következő válságtól

A pénzügyi rendszer "öt-hét évenként" él át válságot - véli a JPMorgan Chase and Co. elnök-vezérigazgatója. Ha ez igaz, a következő válság jóval azelőtt érkezik, hogy a pénzügyi reformok megvalósulnának.

Jamie Dimon a pénzügyi válság okait vizsgáló bizottság januárban tartott ülésén jelentette ki, hogy a válságok öt-hét évenként zajlanak le. Ha ez igaz, és a következő krach 2015-ben következik be, évekkel azelőtt, hogy az új bankreformok megvalósulnának - idézi a Bloomberg elemzésében.

Az amerikai hírügynökség emlékeztet arra, hogy számos, a globális szabályozó szervezetek, és Washington által a válság hatásának csökkentésére hozott döntés megvalósításhoz évekre van szükség. Ezek közé tartozik a Bázeli Bizottság bankreformja, amelyet 2018-ig kell megvalósítaniuk a pénzintézeteknek. Roy Smith, a New York-i Egyetem üzleti tanszékének professzora úgy látja, hogy az amerikai kormányzat hatékonyságát ismerve még nyolc-tíz évig nem épül ki a rendszerkockázatok ellen felállított védelem, ez pedig – mint fogalmazott – meglehetősen ijesztő kilátás.

Timothy Geithner pénzügyminiszter a múlt héten leszögezte, hogy mindent elkövetnek a reformok gyorsításáért, ennek ellenére a bankoknak 2013-ig kell megfelelniük az új, szigorúbb tőke szabályozásnak és további éveket kapnak arra, hogy betartsák a tőke összetételére vonatkozó előírásokat. Lawrence Summers, a Nemzeti Gazdasági Tanács vezetője korábban úgy fogalmazott: a pénzügyi rendszerek kijavítása az autóbaleseteknél bekövetkező károk minimalizálásához hasonlítható. Metaforája szerint a sebességkorlátozás, és a biztonsági öv kötelezővé tétele hatékonyabb, mint ha a sofőröket próbálnák rávenni arra, hogy vezessenek óvatosabban.

Ami a biztonsági öveket illeti: az úja amerikai szabályozás szerint a bankok tőkéjére vonatkozó előírásról a Fed dönt, a Fed pedig a Bázeli Bizottság véleményét tartja irányadónak ebben a kérdésben. A Bizottság elő is állt egy javaslattal, ami az Institute of International Finance szerint 2015-ig a GDP 3,1 százalékát tüntetné el az Egyesült Államokban, Japánban, és az eurózónában.

Erre a banklobbi azzal reagált, hogy közölte: ezzel megölnék az aranytojást tojó tyúkot, a jelmondat pedig Bázelig is eljutott, hiszen a szervezet már enyhített a bankokra vonatkozó szabályokon, és kitolta a megvalósítás határidejét. Simon Johnson, egyetemi tanár, az IMF korábbi vezető közgazdásza pedig arra figyelmeztet: ha a reformokat 2018-ig halasztják, az olyan, mintha semmit nem tennének, hiszen addigra teljesen átalakul a világgazdaság.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.