Abban minden elemző egyetért, hogy a Fed alapkamata változatlan marad, de újabban sok a találgatás, vajon már most elhatároznak-e valamilyen más enyhítést, vagy várnak még legalább hat hetet.
A Fed alapkamata - a napikamatcélja - 2008. december 16-a óta rekord alacsony: a cél 0,0-0,25 százalék között van. Ennél lejjebb nyilván nem mehet a Fed, de a keddi értekezletéről kiadandó közleményt alaposan tanulmányozni fogja mindenki, aki tudni szeretné, milyen más segítségre számíthat az amerikai gazdaság a központi banktól még az idén.
A féléves kongresszusi meghallgatásán, júliusban a Fed elnöke, Ben Bernanke elmondta, hogy három lehetőséget lát további enyhítésre. Ezek: nyilatkozatban megerősíteni az elkötelezettséget, hogy a kamatszint tartósan alacsony marad (ez a piacok olvasatában legalább egy-másfél évet jelent), csökkenteni a betétkamatot - így ösztönözve hitelezésre a kereskedelmi bankokat -, illetve lejáratkor újra befektetni a Fed birtokában lévő, jelzáloggal fedezett értékpapírokat, sőt, növelni a portfóliót.
Bernanke egy múlt heti charlestoni (Dél-Karolina) előadásában azt mondta, hogy az amerikai gazdaság előtt "még nagy út áll a teljes gyógyulásig", és "a lakosság és a vállalatok növekvő fogyasztása segíthetne fenntartani a növekedést". Ám hozzátette: "A munkapiac lassú lábadozása és az álláskilátások ebből származó bizonytalansága terheli a háztartások bizalmát és költekezését".
A GDP-növekedés legnagyobb keresleti oldali forrását adó lakossági fogyasztás iránt csak növekedhettek az aggodalmak a múlt héten, amikor kiderült: a munkanélküliség ugyan változatlan maradt 9,5 százalékon júliusban az Egyesült Államokban, azonban 131 ezer állás szűnt meg országosan az elemzők várta 60 ezer helyett, miután júniusban 221 ezer munkahely szűnt meg a múlt heti felülvizsgálat szerint, és nem pedig 125 ezer, amint az előzetes statisztika jelezte. A magánszektorban ugyan valamelyest szaporodnak az állások, de ez szemlátomást nem tart lépést az állami munkahelyek fogyásával, különösen, mióta véget ért az idei népszámlálással kapcsolatos alkalmi foglalkoztatás.
Elemzőknek ettől függetlenül is már régóta "gyanús" volt az amerikai GDP alakulása, habár "W" alakú recessziót egyelőre kevesen jósolnak. Az Egyesült Államok hazai összterméke (GDP) tavaly átlagosan 2,6 százalékkal csökkent 2008-hoz képest a legújabb kereskedelmi minisztériumi felülvizsgálatok szerint, azonban az év vége gyors javulással kecsegtetett. Az amerikai GDP a tavalyi utolsó negyedben 5,0 százalékkal nőtt az előző negyedhez képest éves szintre átszámolva. Ez az ütem az idei első negyedévben 3,7 százalékra, majd a második negyedévben 2,4 százalékra lassult a július végén megjelent első becslés szerint.
A feltételek tehát megvannak ahhoz, hogy a Fed tovább könnyítse a pénzügypolitikai körülményeket. Vezetői - múlt havi nyilatkozataik tanúsága szerint - hajlanak is erre, ha a helyzet nem javul. Már csak az a kérdés, mikor határozzák el magukat cselekvésre. A keddi után a Fed idén még három pénzügypolitikai ügydöntő értekezletet tart: szeptember 21-én, november 3-án és december 14-én.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.