BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Behúzta a féket a magyar gazdaság - hol van már az év eleji forma?

Augusztusban ismét romlott a reálszféra teljesítménye, nyoma sincs már az év eleji formának

Ismét mínuszban jár a hazai reálgazdaság teljesítménye. A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) augusztusra enyhe, 0,03 százalékos visszaesést jelez. Az indikátor ezúttal a szokásosnál alaposabb felülvizsgálaton esett át, ez kissé átformálta az elmúlt hónapokról kapott képet is. Eszerint már júliusban is negatív volt az index, amely 2009 novembere óta folyamatosan emelkedett, bár a lendülete tavasz óta megtörni látszik. Ez némileg más képet fest, mint a konjunktúrafelmérések, amelyek egyelőre az optimizmus javulását jelzik. A GYIA alakulása azonban inkább azt az elemzői várakozást támasztja alá, miszerint a gazdaság növekedése leáll a második fél évben. Az előrejelzések legalábbis azt mutatják, hogy az első negyedévi 0,6 százalékos bővüléshez már alig járul hozzá az április–decemberi időszak.

A gyenge augusztusi gazdasági teljesítmény annak ellenére következett be, hogy a GYIA több részindikátora hatott a növekedés irányába, mint amenynyi a csökkenés felé. Pozitívan hatott a reálkamat csökkenése, amely azonban valószínűleg nem tud majd tartós ideig a negatív tartományban maradni. Tartós csökkenés után növekedésbe fordult a pénzmennyiség is, ám ennek sem volt elegendő a hatása, hogy az összetett mutató esését megfordítsa. A német gazdasági várakozások viszont romlottak a tavasz végén, ez most fejti ki negatív hatását a hazai gazdaságra nézve. A budapesti tőzsdeindex az előző havi esés után felfelé korrigált júliusban, ez a gyorsulási irányadót felfelé húzta.

A hosszú és rövid lejáratú állampapírok hozamkülönbsége növekedett, ez rossz jel a gazdasági teljesítmény szempontjából, csakúgy, mint a reálkeresetek havi szintű visszaesése. A munkakeresés átlagos időtartamának emelkedése szintén a negatív tényezők közt volt. Mindezeket még az ipar kiugró teljesítményjavulása sem tudta ellensúlyozni augusztusban. A most végrehajtott módosítások nyomán bekerült két új mutató is a növekedés felé tendált. Az egyik ilyen volt a fogyasztási hitelek állománya, a másik az ipar belföldi értékesítésének volumene.

VÁLTOZÁS

Amellett, hogy a friss GDP-adatok és a beérkező magyarázó változók miatt újrabecsülték az Ecostat szakemberei a teljes GYIA-idősort, mélyrehatóbb átalakítások is történtek.

A modell illeszkedésének javítása érdekében két magyarázó változót, a gépjárműhitelek állományát és a nem élelmiszerek kereskedelmét újakkal váltották le: a fogyasztási hitelek állományával, illetve az ipar belföldi értékesítésével.






A modell illeszkedésének javítása érdekében két magyarázó változót, a gépjárműhitelek állományát és a nem élelmiszerek kereskedelmét újakkal váltották le: a fogyasztási hitelek állományával, illetve az ipar belföldi értékesítésével. Így készül a gyorsulási irányadó A gyorsulási irányadó (GYIA) egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti.

Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.

A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatójának hátteréről lásd bővebben: http://www.vg.hu/gyia-mutato Augusztusban enyhe visszaesést mutat a GYIA GYIA 2006-tól -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.