Kockázatot jelent, hogy az adósságproblémák az EU-ban milyen hozamokat eredményeznek, és hogy milyen alakú lesz a kilábalás – mondta el Kopits György a Költségvetési Tanács elnöke a szervezet friss technikai kivetítésének bemutatóján, aki kritizálta az új kormány lépéseinek transzparenciáját.
Egyelőre a „V” alakú recessziót valószínűsítik a szakértők, de még „L” vagy „W” is lehet. A becsléseket 2014-ig végezték el, de főként a következő két évre fókuszáltak.
Az államháztartás hiánya a fenti feltételezések szerint – a bankadó bevezetése nélkül – felszökne enyhén 2011-ig, azaz a konvergencia programban kijelölt pálya felett alakul – derült ki az elemzésből. A pénzintézeti adót akkor veszik majd figyelembe, ha törvényként is benyújtják, ugyanakkor a várakozásokat már most is befolyásolja, és valószínűleg a GDP-t is csökkenti – mondta el az elnök.
A reáladósság (az államadósság inflációval csökkentett mértéke) a költségvetési szabályok szerint nem emelkedhet, emellett a belső egyenleget is maximálja a törvény. Ez alapján 2011-re 5215 milliárd forint lehetne 2011-re, ehhez képest 184 milliárd forintos túllépést számított ki a fenti feltételek alapján a tanács. 2012-re viszont már 352 milliárd forintos korrekciót látnak a számítások szerint szükségesnek, az elsődleges egyenlegre vonatkozó szabály alapján.
Mostanra az összes tartalék elfogyott, ezért szigorú gazdálkodásra van szükség idén.
A kockázati felárak mozgása tükrözi a kormány hitelességét, a választások után a kötvényhozamokban megugrás volt, amit egyrészt magyarázhatunk a görög problémák eszkalálódásával, ám a régiós társainkra utóbbi egyáltalán nem volt hatással. Fölöslegesen fizetjük tehát a magas kamatterheket, mert nincs elegendő hitelessége a kormánynak, emiatt nem jut több pénz az egészségügy felújítására vagy az oktatásra. A magánnyugdíjpénztári befizetések levonását a hiányból csak kozmetikázásnak minősítette Kopits, ugyanakkor már idén elképzelhetőnek tartja, hogy csökken az adósságrátánk, amennyiben legalább 1 százalékos lesz a GDP-növekedés.
Csak a törvénybe foglalt tényezők számítanak
Minden eddig ismert törvényi feltételt, így a 29 pontot is figyelembe vették a becslés elkészítésekor. A költségvetés benyújtása előtt időben kívánták kiadni, hogy még figyelembe lehessen venni a számításokat. Az MNB prognózisával szemben itt a monetáris politika változhat, a költségvetési feltételeket veszik változatlannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.