BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem bünteti meg az Unió Szlovákiát

Nem indít büntetőeljárást az Európai Unió Szlovákia ellen, amiért az euróövezeti tagország nem nyújt hitelt Görögországnak, adósságválsággal küzdő euróövezeti társának - közölte csütörtökön az Európai Bizottság (EB) gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztosának szóvivője.

Olli Rehn szóvivője szerint Szlovákia megszegte politikai kötelezettségét és szakított az euróövezeti tagsággal járó szolidaritással. A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ügynek a bizottság részéről nincsenek "jogi természetű" vonatkozásai.

Az EB az Európai Bíróságon perelhet uniós tagországokat az uniós jog megsértése miatt. Nem jogi, hanem politikai jellegű vétségek ügyében a tagországok minisztereinek tanácsa járhat el. A 16 országból álló euróövezet miniszteri tanácsa a brüsszeli bizottság szerint a szeptemberben soron következő ülésén tárgyal majd arról, hogy Szlovákia nem vesz részt Görögország megsegítésében. Az EB szerint egyelőre nyitott kérdés, hogy megbüntetik-e Szlovákiát.

A pozsonyi parlament szerdán döntött arról, hogy nem fizeti be a Szlovákiára jutó 816 millió eurós részt az adósságválságba jutott Görögország számára összeállított hitelkeretbe. A keret 110 milliárd euró, amelyből 30 milliárdot a Nemzetközi Valutaalap biztosít, 80 milliárdot pedig az euróövezeti tagországok adnak össze.

Szlovákia részesedése így nagyjából 1 százalék, ami igen csekély, elmaradása pedig nem veszélyezteti a görög hitelprogramot - hangsúlyozta az EB. Arról egyelőre nincs döntés, hogy a csomagból kimaradó résszel mi lesz. "Az euróövezeti pénzügyminiszterek döntenek majd a kérdésben" - mondta Olli Rehn szóvivője. A dpa német hírügynökség beszámolója szerint elképzelhető, hogy a szlovák hozzájárulás hiányában a görög csomag kisebb lesz, de az is előfordulhat, hogy a többi tagország fizet a szlovákok helyett.

Az előző, szociáldemokrata vezetésű szlovák kormány májusban, uniós szinten támogatta a Görögországnak nyújtandó hitel tervét, szerdán azonban a 150 tagú pozsonyi parlamentben csak ketten támogatták a javaslatot, 13-an tartózkodtak, 69-en pedig ellene szavaztak.

A javaslat ellenzői azzal érveltek, hogy Szlovákia jóval szegényebb Görögországnál, ezért nincs ok megsegíteni a görögöket. Ugyancsak elhangzott, hogy a görögök saját maguk okozták bajaikat, míg a szlovákok néhány éve komoly reformokat hajtottak végre, és meg is szenvedték azokat, ezért nem látják okát annak, hogy most ők nyújtsanak támogatást Athénnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.