Az áldozatok számával kapcsolatban eddig számos, sokszor egymásnak ellentmondó becslés látott napvilágot. A helyzet felmérését különösen nehezíti, hogy az orosz hatóságok szemmel láthatóan igyekeznek „szépíteni” a statisztikákon, ezért továbbra sincs pontos adat arról, hogy az erdőtüzek közvetlen áldozatain felül még hányan haltak meg a fővárost tartósan ellepő füstfelhő káros hatásai miatt.
Az elmúlt napokban az emberi áldozatok mellett a gazdasági károkat is elkezdték számba venni. Ennek kapcsán banki közgazdászok az idei GDP-növekedés egy százalékpontos csökkenését is elképzelhetőnek tartják, ez a Nemzetközi Valutaalap korábbi, 4,3 százalékos prognózisát alapul véve 3,3 százalékos bővülést jelent 2010-ben.
A legszembetűnőbb veszteségeket a mezőgazdaság szenvedte el. A moszkvai agrártárca legfrissebb becslései szerint a gabonatermés a tavalyi 97 millió tonna után az idén csupán 65 millió tonnát tesz ki. A rossz terméskilátásokra tekintettel Vlagyimir Putyin miniszterelnök és Dmitrij Medvegyev államfő a gabonaexport betiltása mellett döntött augusztus 15-i hatállyal.
A globális élelmiszerpiac ugyanakkor már a moszkvai exportstop előtt érzékenyen reagált a tűzcsapás és az aszály miatt várható orosz terméskiesésre. A malmi búza tonnánkénti ára 236 euróra emelkedett a múlt héten a párizsi gabonatőzsdén, ez 50 százalékos drágulást jelent a június közepi szinthez képest. A washingtoni mezőgazdasági minisztérium (USDA) 11 millió tonnával, 661 millióra szállította le az idei globális búzatermésre vonatkozó előrejelzését, és azt valószínűsíti, hogy a tartalékok 3 százalékkal, 187 millió tonnára csökkennek.
Az orosz piacon már most érzékelhető a búzatermés visszaesésének hatása: a kenyér ára 20 százalékkal emelkedett. Jóllehet a moszkvai vezetés egyelőre tartja 6-7 százalékos inflációs prognózisát 2010-re vonatkozóan, elemzők azonban a pénzromlási ütem 05-1,5 százalékpontos gyorsulását valószínűsítik.
Kevesebb az ukrán búza
Búzakivitelének korlátozását fontolgatja Ukrajna – jelentette be szerdán a kijevi vezetés. A világ egyik legnagyobb exportőrének számító Ukrajnában azután vették fontolóra a kivitel maximálását, hogy Oroszország bejelentette: augusztus 15. és december 31. között egyáltalán nem szállít külföldre búzát az erdőtüzek és a nagy szárazság miatt visszaesett termésre tekintettel.
Az ellátási gondok miatt aggódó Világbank ugyanakkor a exportkorlátozások mellőzésére szólította fel a nagy gabonatermelő országokat annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a 2007–2008-as élelmiszerválság megismétlődése. JK
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.