A tizenkét havi index éppen két évvel ezelőtt volt utoljára ilyen magas, az idén viszont jobbára a negatív tartományban tartózkodott, az előző két hónapban például –0,6 százalékot mutatott. Az első hét hónap átlagos drágulása ezzel 5 százalékra nőtt.
Elsősorban a növényi termékek áremelkedése okozza az idén is a kiugró drágulást, mint ahogyan a 2007–08-as nagy élelmiszerár-robbanás idején. Júliusban a növényi termékek árszínvonala 20,5, az élő állatoké és állati termékeké 1,4 százalékkal nőtt a hivatal gyorsjelentése alapján. Ha nem az éves, hanem az abszolút szintet nézzük, az látszik, hogy már tavaly ősz végén elérték az árak a mélypontot, azóta tart az emelkedő tendencia, csak éppen júniusig tavaly is nagyon hasonló pályát írtak le az árak, ezután azonban csökkenésnek indultak. Ez az idén nem valószínű, mivel a mezőgazdasági termés a túl sok csapadék miatt lényegesen gyengébb volt, mint az előző évben.
Eközben a fogyasztói árak éppen ellentétes irányban mozogtak, igaz, ebben a múlt év közepi áfaemelés hatásának az éves indexből való kikerülése volt a fő oka. A magas élelmiszerárak viszont eleve kissé feljebb tornázták az elemzők által várt inflációt, és a jegybank is figyelmeztetett: ilyen körülmények között aligha teljesíthető a 3 százalékos inflációs cél, még alacsony fogyasztói kereslet mellett sem. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.