BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Greenspan: a stimulus nem váltotta be a reményeket

A gazdaságélénkítő-csomag nem hozta meg a várt sikert, mondta Alan Greenspan, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed előző elnöke. A recesszióba való visszaesés esélye csökkent.

A legjobb volna, ha növelnénk az adókat, ezzel csökkentve a költségvetési hiányt mondta Alan Greenspan, aki úgy véli, hogy a gazdaságélénkítő-csomag nem érte el a kívánt hatást. „Nem mondom, hogy az élénkítés nem működött, de hatása elmaradt attól, mint ahogy vártuk.”

A volt jegybankár szerint annak esélye, hogy az Egyesül Államok gazdasága újra recesszióba kerül csökkent. az adócsökkentési terveket nem tartja helyesnek. Meg kell találnunk a módját, hogy nőjön a gazdasági aktivitás – mondta Greenspan. "A gazdaságba vetett bizalom gyenge."

A gazdasági növekedés az Egyesült Államokban éves alapon 1,6 százalékra csökkent a második negyedévben, a munkanélküliségi ráta stabilan 9 százalék felett alakul a 2010-es év egészében. A ráta augusztusban 9,6 százalékra emelkedett a júliusi 9,5 százalékról.

Obama fent akarja tartani a Bush-kormány által bevezetett adócsökkentést a szegényebben számára. A republikánusok az összes adófizetőre kiterjesztenék az adócsökkentést. Ezt azonban vélhetően nem csak a költségvtés szenvedné meg...

Moody''s: az adócsökkentés hatásai

A háztartásoknak leggazdagabb 5 százalékának költése inkább az üzleti ciklusokkal függ össze, mint az adócsökkentés kérdésével” – mondta Chris Cornell, közgazdász. A Moody’s kutatása szerint, ahol a párok keresete meghaladja a 210.000 dollárt megállapította, hogy a gazdagok kiadását sokkal inkább befolyásolják a tőzsdei-hullámvölgyek (esések és emelkedések), mint jövedelmük adóterhe.

A tőzsdék teljesítménye az elsődleges szektor, ami vezeti a megtakarításokat a leggazdagabb 5 százaléknál, mondta Mustafa Akcay, közgazdász és a megtakarítások elemzésének társ-kutatója.

A Fed adatai

Amikor az adók Clinton elnöksége alatt 1993-ban növekedtek – a legmagasabb adókulcs 39,6 százalékra 31 százalékról – a megtakarítások az 1993 második negyedévéi 12,1 százalékról 9,5 százalékra csökkentek 1994 első negyedévére. Közben, a július-szeptemberi időszakban a Standard&Poor’s500 index 1,9 százalékkal emelkedett. 

Bush-kormányzat alatti első adócsökkentés a 2001 júniusában történt, a felső kulcs 35 százalékra való mérséklésével, a gazdagok növelték megtakarításaikat. A megtakarítási ráta 2,8 százalékra növekedett 2002 első negyedévére a 2001 második negyedévi -2 százalékról. A Standard&Poor’s500 index 1,1 százalékot zuhant a megtakarítások növekedésének idejében.

A második körA Bush-éra második körös adóvágása 2003 májusában történt meg, a gazdaságok növelték megtakarításaikat, a ráta 7,6 százalékra gyorsult 2004 első negyedévére a 2003-as harmadik negyedévi 2,2 százalékról, mutatják a Moody’s adatai. A gazdagok, és a társadalom további 95 százaléka is többet takarított meg, mikor Bush csökkentette az adókat. A Bush-korszak adócsökkentésének értékelését számos esemény árnyalja, például a szeptember 11-ei terrortámadás.

A válság éve: 2009

Amikor a Standard&Poor’s500 12 éves mélypontra esett (2009. március 9.), a megtakarítási ráta 9 százalékra növekedett. Az index felépülésével a megtakarítási ráta -0,5 százalékra esett. A háztartások leggazdagabb 10 százalékának jövedelmének 8 százalékát osztalék és kamatok adták 2007-ben, állapította meg a Fed felmérése. „A fogyasztás növekedésének nagy része a magasabb jövedelmű csoportoktól származik” – állapította meg az UniCredit New Yorki vezető közgazdásza. „Az alacsonyabb jövedelműek hónapról hónapra élnek.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.