A Világbank szerint ezért a térség hatóságainak óvatosaknak kell lenniük, nehogy megismétlődjenek az ázsiai pénzügyi válság több mint egy évtizeddel ezelőtt történt hibái. Az ázsiai valuták ugyanis egyre erősödnek, mivel a fejlett országokban elérhető alacsony hozamok a tőkét a régióba hajtják - mutattak rá fejlesztési hitelezők.
Ez pedig táplálja az inflációt, eszközbuborékokhoz vezethet, és árthat a bankszektornak. "A tőkebeáramlások növekedése, párosulva a bőséges belföldi likviditással és a növekvő bizalommal, egyes országokban lökést adtak az értéktőzsdéknek, az ingatlanáraknak és más eszközértékeknek, egy újabb buborék kialakulása miatti félelmet kiváltva.
A Világbank szerint Kelet-Ázsia fejlődő gazdaságai idén 8,9 százalékkal növekednek, a korábban prognosztizált 8,7 százalékkal szemben. Ha Kínát leszámítjuk, akkor Kelet-Ázsia fejlődése idén 6,7 százalékos lesz, a korábban jósolt 5,5 százalék helyett. Jövőre a Világbank 7,8 százalékos növekedést jósol Kelet-Ázsiának a korábban prognosztizált 8 százalékkal szemben.
Vikram Nehru, a Világbank vezető közgazdásza a Reutersnek nyilatkozva emlékeztett arra, hogy a térség likviditásbőségének fő oka az amerikai mennyiségi könnyítési program. Nehru úgy látja, ha a pénzbőség továbbra is fennmarad, a régió pénzügy vezetőinek lépniük kell, ugyanakkor a "nem steril" árfolyam intervenció inflációhoz vezethet a közgazdász szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.