A német napilap hosszasan értekezik arról, hogy az Orbán-kormány energia-, távközlési- és kiskereskedelmi szektort érintő, 2012-ig tartó válságadója elsősorban a külföldi – főleg német - tulajdonú vállalatokat sújtja, s a későbbiekben visszatarthatja a potenciális befektetőket.
A Die Welt elemzi a különadó fiskális politikai hátterét, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a vállalatokat a törvénytervezet előtt semmilyen fórumon nem kérdezték meg, így csak utólag reagálhatnak a már elfogadott törvényre. A lap idézi a Deutsche Telekom (DT) 60 százalékos tulajdonában álló Magyar Telekom közleményét is, mely szerint az ágazatok képviselőivel egyáltalán nem konzultált a kormány az adóról, így villámcsapásként érte őket a hír.
A Telekom szerint az adó versenyhátrányba hozza az ország távközlési ágazatát. A távközlési cégeket érintő 222 millió euróra rúgó adójának csaknem felét a Magyar Telekom fizeti be. Az anyavállalat ugyanakkor nem akart nyilatkozni az ügyben.
A Die Welt megemlíti azt is, hogy az adó Brüsszelben, finoman szólva sem okozott osztatlan sikert, s az uniós szabályok szerint a távközlési szektorra csak akkor vethető ki különadó, ha az abból befolyó bevételeket az állam az ágazatra fordítja.
Az energiaszegmensben a magyarországi piacvezető E.on Hungáriát említi meg a lap, amely 5,9 milliárd eurós forgalmával, s mintegy 5000 alkalmazottjával az ország legnagyobb vállalatai közé tartozik. Az E.on forgalmának 1,05 százalékát fogja válságadóként befizetni.
Az E.on-rivális RWE német konszernhez tartozik a budapesti villamos energiaszolgáltató ELMŰ, és a vidéki ellátást biztosító ÉMÁSZ, amelyek szintén érintettek. A lap kiemeli, hogy a RWE tavaly 250 millió eurót fektetett magyarországi fejlesztésekbe. 2009-es eredményei alapján 20 millió eurót utal az év végén a magyar államkasszába válságadó címén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.