Volt oka Hu Csin-tao kínai elnöknek a mosolyra a párizsi Orly repülőtéren. Immár a világ legbefolyásosabb embereként érkezhetett Európába. A Forbes magazin listája először tett a legbefolyásosabbak élére egy nem amerikai elnököt. Ez nemcsak Barack Obama gyengülését jelzi, hanem azt a tiszteletet is, amely az 1,3 milliárdos lélekszámú atomhatalomnak és gazdasági óriásnak kijár.
A fogadó fél, Nicolas Sarkozy francia államfő szintén egy atomhatalom feje, még sincs az első tízben az említett listán, és nagy gesztusokat kellett ahhoz tennie, hogy a kínai elnök egyáltalán ellátogasson országába, ahol a protokollon túl számos fontos gazdasági megállapodást kötnek: francia cégek igyekeznek terjeszkedni a beláthatatlan méretű kínai piacon.
Sarkozy 2009-ben fogadta a dalai lámát, és ezzel kiváltotta a hivatalos Kína haragját. Franciaország azóta a gazdasági kapcsolatok érdekében kénytelen viszszafogni magát: Liu Hsziao-po, a bebörtönzött kínai ellenzéki Nobel-békedíját Párizs nem kommentálta, most pedig beleegyezett, hogy a kínai és a francia elnök egy pohárköszöntőt leszámítva nem szerepel a nyilvánosság előtt, nem lesz tehát olyan alkalom, amikor Hu Csin-taót az újságírók hazája emberi jogi helyzetéről kérdezhetik.
Tegnap és ma viszont számos aláírási ceremónián vehetnek részt a riporterek. A francia Alcatel-Lucent három keretszerződést ír alá összesen 1,178 milliárd euró értékben a China Mobillal, a China Telecommal és a China Unicommal hálózatfejlesztésről, alkalmazások fejlesztéséről, rendszerintegrációról és karbantartási munkákról. A ma aláírandó kontraktusok között olyan megoldások eladásáról is szó van, amelyek lehetővé teszik a televíziós, a GSM- és a 3G-s hálózatok összehangolását, a vezeték nélküli hálózatok fejlesztését. A program nem más, mint Kína behálózása széles sávú és vezeték nélküli internettel, amelyben az Alcatel-Lucent piacvezető a világon.
A további egyezmények közül kiemelkedik az Airbusnak nyújtott megrendelés. Kína több mint száz, európai együttműködésben gyártott, Franciaországban összeszerelt Airbus repülőgépet kíván vásárolni, összesen több mint tízmilliárd dollár értékben. A vevő a francia és a kínai sajtó szerint a China Southern Airlines légitársaság lesz, amely az első körben harminc Airbus A320 és hat A330 típusú gépet vásárol, amelyek összértéke listaáron 3,78 milliárd dollár. A gépeket 2012–15 között szállítja le a gyártó. Az Airbus nem kommentálta a híreket, így az sem volt világos tegnap, hogy a 36 gép része-e a ma aláírandó szerződéseknek, vagy a mintegy 100 repülőgép ezen felül értendő-e.
Franciaország emellett nukleáris technológiai megrendelésekre is számít. A Les Echos napilap szerint az atomerőműveket összeállító világcég, az Areva abban bízik, sikeresen tárgyalhat két új reaktor eladásáról Kínának, emellett megrendelést kap a CGNPC kínai energiaipari óriástól hárommilliárd dollár értékű uránium szállítására. Ezzel a francia cég nyerné el a jogot, hogy a Kuangtung tartomány atomerőműveit összefogó cégnek tíz év alatt 20 ezer tonna urániumot szállítson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.