BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kettős félelem a piacokon

Az ír deficit és az új uniós válságmechanizmusról szóló tervek is borzolják a kedélyeket

Ismét pánikhangulat kerítette hatalmába a piacokat az euróövezet elhúzódó fiskális gondjai kapcsán. A félelmeket ugyanakkor nem csupán valamely tagállam, jelen esetben Írország fizetőképessége körüli aggodalmak táplálják. A piaci idegesség jelentős részben annak az eredménye, hogy a befektetők egyelőre bizonytalanságban vannak a Berlin által javasolt új, 2013 után életbe lépő mechanizmussal kapcsolatban, amely a magántőkét is rászorítaná a jövőbeni hitelválságok költségeinek viselésére.

Az írországi helyzet a kormány eltökélt takarékossági intézkedései ellenére is súlyos maradt, tekintettel arra, hogy az állami bankmentések óriási terhet jelentenek a költségvetés számára. Bár ennek összegét valójában nem egy évben használnák fel, de az uniós statisztikai szabályok értelmében 2010-re kell elszámolni az összes kiadást, ennek következtében várhatóan 32 százalékot ér el az idén az ír deficit.

A jelenlegi pánikot ugyanakkor közvetlenül az ír jegybank elnökének szerencsétlenül megfogalmazott szerdai kijelentése okozta, amelyet a hírügynökségek úgy értelmeztek: nem zárható ki, hogy a szigetország uniós segítséget kér – emlékeztet az FTD. Ehhez jöttek még a portugál adósság körüli félelmek is. A rossz hírek nemcsak az ír és portugál hozamok és hitelbiztosítási felárak (CDS) emelkedését vonták maguk, de az euró dollárral és svájci frankkal szembeni gyengülését, sőt, a német kötvények hozamának enyhe emelkedését is.

Eközben az EU, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), de még a Deutsche Bank is a kedélyek nyugtatására törekedett. A szöuli G20-csúcson tartózkodó José Manuel Barroso bizottsági elnök uniós segítséget ígért az íreknek a helyzet súlyosbodása esetére. Josef Ackermann, a Deutsche Bank elnöke pedig arra szólította fel a befektetőket, hogy adjanak időt az eladósodott euróövezeti országoknak költségvetésük rendbetételéhez.

A rossz ír híreken kívül azonban az is feszültséget okoz, hogy a piaci szereplők nem tudják, mire számítsanak a német kormány által javasolt új állandó euróövezeti válságmechanizmus kapcsán. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter elképzelése szerint a válságba került országok esetében a törlesztés átütemezésére lehetne automatikusan kényszeríteni a hitelezőket, második lépésben pedig akár engedniük is kellene a krízis idején esedékessé váló követeléseikből – írja a Handelsblatt. A befektetők kedélyét tovább rontotta, hogy Christine Lagarde francia pénzügyminiszter egyértelműen kiállt a német terv mellett. A konkrétumokra azonban ennek ellenére még decemberig várni kell.

Az ír állampapírokat május óta szisztematikusan vásárló Európai Központi bank részéről éles kritika érte a német–francia elképzeléseket. Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke szerint a hitelezők automatikus „büntetése” a pénzpiac elbizonytalanodásához vezethet, és ez súlyos következményekkel járna az euróövezet egészére nézve.


Rossz nap a forintnak

A forint árfolyamán is alaposan érződött a tőkepiacok tegnapi hangulatromlása. A magyar fizetőeszköz mind az euróval, mind a svájci frankkal szemben látványosan gyengült. Az euró árfolyama a reggeli 274,5-es értékről 277-re emelkedett, majd kora délután 276,5 forintos szinten stabilizálódott.

A svájci frank esetében még rosszabb volt a helyzet, mivel a forint euróval szembeni gyengülése miatt az euróövezeti rossz hírek hatására a közös valuta is gyengült az alpesi ország fizetőeszközével szemben. Csütörtök reggel még 205 forintot adtak egy frankért, majd az árfolyam a 208,5 forintot is elérte, majd kora délután valamivel 208 alá esett vissza. JK








Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.