Közel harmadával haladja meg az éves államháztartási deficitcélt a költségvetés első tízhavi hiánya – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap közzétett jelentéséből. E szerint a hiány az éves előirányzat 131,1 százalékára rúgott október végén, miközben tavaly csak 113,3 százalékot mutatott ugyanez az arányszám. Ez 270 milliárd forintos túllépés. A helyzet azonban annyiból korántsem reménytelen, hogy az idén nemcsak a társasági nyereségadó folyik be az év végén, hanem az új kormány által kivetett különadók is. Vagyis az egyelőre aggasztó hiánypálya ellenére – ahogy abban az elemzők is egyetértenek – jó esély van a GDP 3,8 százalékára rúgó eredményszemléletű deficitcél valóra váltására. Az október havi 43,6 milliárd forintos hiány egyébként úgy áll össze, hogy a központi költségvetés 53,5 milliárd, a tb-kassza pedig 7,7 milliárd forintos deficitet halmozott fel, miközben az elkülönített állami pénzalapok 17,6 milliárd forintos többletet értek el.
A bevételek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy az eva-, a jövedéki- és a regisztrációsadó-bevételek meghaladták a tavaly októberi összeget, míg társasági és személyi jövedelemadóból, valamint áfából kevesebb folyt be az idén. Utóbbi folyamatok – az áfa kivételével – az adócsökkentésekkel magyarázhatók, míg az előbbi bevételek emelkedése a kilábalás és a gazdaság lassú fellendülésének jele lehet. Igaz, a jövedéki adó kapcsán az NGM jelentése is figyelmeztet: a 2009. októberit mintegy 25 százalékkal meghaladó előző havi bevétel elsősorban a dohánytermékeknek köszönhető. Ennek oka azonban az, hogy a tavaly év közepi adóemelést megelőző készletezés miatt a bázishónap – vagyis 2009 októbere – kiugróan alacsony bevételt mutat. Hasonló folyamat figyelhető meg a szeszes italok és egyéb jövedéki termékek körében, melyek értékesítéséből az idén közel 18 százalékkal nagyobb összeg folyt be az államkasszába.
Ha a kiadásokat az előző évi októberi adatokhoz mérjük, a tb-alapokhoz történő költségvetési hozzájárulás 82 milliárd forintos többlete tűnik fel. Ennek azonban a tavalyitól eltérő finanszírozási rend az oka: a Nyugdíjbiztosítási Alap esetében a költségvetési támogatásokat az idén havonta folyósítják, míg tavaly csak három alkalommal, márciusban, novemberben és decemberben volt átutalás. Az Egészségbiztosítási Alap pedig – a járulékcsökkentés ellensúlyozásaképpen – eleve jóval nagyobb büdzsétámogatásban részesül az idén, mint tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.