A költségvetés negatív fogadtatása közrejátszott a forint utóbbi napokban bekövetkezett gyengülésében – mondta Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője. „Korábban mindenki a 2011-es költségvetésre koncentrált, de középtávon kockázatok vannak” – tette hozzá a szakértő.
A különadók kifutásával 2013-14-ben lyuk keletkezik a költségvetésben, valamint a 2011-es 3 százalékos növekedési terv nem feltétlenül felel meg az óvatos tervezésnek. „Óriási növekedést szeretne a kormány az elkövetkezendő években, mely túltervezett” – fejtette ki Kondrát Zsolt. Továbbá kockázatot jelent, hogy a fenntarthatónak látszó magánpénztári rendszerből egy rosszabb irányba fordulunk – mutatott rá az MKB Bank vezető elemzője.
A Citigroup pénteken kiadott friss elemzésében 2,3 százalékos növekedésre számít Magyarország tekintetében – írja a Bloomberg.
A Fed döntése után pozitív légkör uralkodott a piacokon, csütörtökön a zloty erősödni tudott, pénteken már mindenki gyengül. „A feltörekvő piacokon is kedvező hangulat uralkodott csütörtökön, ám a forint ebben a kedvező légkörben sem tudott erősödni, sőt gyengült” – mondta Kondrát.
Az euró 274,6 forint, a frank 203-hoz közelít péntek délelőtt.
A forint pillanatnyi árfolyamát itt megtekintheti!
A kormány időt is vásárolt ezekkel az intézkedésekkel, van ideje strukturális reformok végrehajtására.
„Van esély arra, hogy a növekedés felfut, de a világgazdaság alacsony növekedési ütem elé néz” – mondta Kondrát Zsolt. Hozzátette: „Túlzás égbe vinni a növekedési kilátásokat, több évre nem is láthatunk előre”. A kormány a magas növekedéssel akarja eltüntetni a hiányt, mely a befektetőket nem győzi meg.
Matolcsy György, az NGM vezetője bejelentette: 600-800 milliárd forintos kiadáscsökkentés várható 2013-15-ben. Kondrát Zsolt úgy fogalmazott: a piac ennél részletesebb információkat vár. Hozzátette: „ebbe benne van a strukturális reform lehetősége is”.
Kondrát elmondta, a költségvetés átláthatósága sokat romlott, nem lehet a dolgok mögé látni. A webes sajtótájékoztató is alkalmatlan arra, hogy részletesen megismerjük a költségvetés pozícióját.
A Moody’s hitelminősítő felülvizsgálja a magyar adósság besorolását azzal a lehetőséggel, hogy leminősíti hazánkat. Kondrát elmondta: a Moody’s leminősítésének nem lenne olyan negatív hatása, mint a Spandard&Poor’s leminősítésének: „Az S&P-t azért kísérte különös figyelemmel a piac, mert a hitelminősítő rontása „junk” kategóriába helyzete volna Magyarországot. A Moody’s több kategóriával magasabban tartja hazánkat.”
Kondtár Zsolt szerint érdemes lesz figyelni a Költségvetési Tanács 2011-es költségvetéssel kapcsolatos elemzésére. Az elemző azonban figyelmeztetett: a nemzetközi hangulat meghatározó, ha változás következik be, romlik a hangulat, akkor mi is zuhanunk.
A piacon az a pletyka terjedt el, hogy a költségvetés bevételi oldala túltervezett - a Világgazdaság Online információi szerint - mely súlyos problémákat okozhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.