A legbonyolultabb helyzet a Fővárosi Vízműveknél lehet. Ez azért is lehet más, mint bármely más közműnél, mert a tényleges érték két fizikailag is könnyen szétválasztható részből áll. A gázzal és az árammal ellentétben ugyanis a víz a város alól vagy a közvetlen környezetből származik, ezért ennek a tulajdonjoga is különleges helyzetű. Maga a víz az önkormányzaté, a csőrendszer azonban több tulajdonos kezében van. Budapest és néhány környező település önkormányzatán kívül a német RWE-nek, a francia Suez Environnement-nek és közös projektszervezetüknek, a Hungáriavíz Zrt.-nek vannak tulajdonjogai. Közülük a Suez vezetőinek már lehetnek tapasztalatai az önkormányzatok keménységéről, hiszen cégük a Pécsi Vízmű Zrt.-ben is kisebbségi tulajdonos volt.
Az RWE részéről egy névtelenséget kérő forrásunk úgy fogalmazott, számolnak azzal, hogy a Fővárosi Önkormányzat megpróbálja „optimalizálni” a vállalat működését. Hosszú és bonyolult megbeszélésekre számítanak, szélsőséges esetben akár a Pécsett megismert városvezetői fellépéssel, ám jobbnak tartják a jogi esélyeiket, mint amelyek a tavalyi pécsi esetnél voltak. Ha az önkormányzat valóban szeretne beavatkozni, első lépésként a legvalószínűbb, hogy a díjmegállapodáshoz próbálnának hozzányúlni, hiszen az ármeghatározást a főváros végzi – hogy később mi történhet, egyelőre bizonytalan. Azzal szintén tisztában van az RWE, hogy politikailag is érzékeny kérdésről van szó, ezért is próbálnak egyelőre kivárni.
Az RWE az a cég, amely jelenleg a legtöbb szálon kapcsolódik be a budapesti közműellátásba. A vízművekbeli tulajdonuk mellett a Budapesti Elektromos Művek Nyrt. részvényeinek 55 százaléka az övék, a Fővárosi Gázművek részvényeinek pedig a 49,87 százalékát birtokolják. A Főgázban ezzel ők az egyetlen komoly kisebbségi tulajdonosok. Forrásunk szerint azonban ott nem számolnak a vízműveknél meglévőhöz hasonló fenyegetettséggel. Legfeljebb az igazgatóságon belül lehet vita, s a testületek felállásán lehet gondolkozni, de a kisebbségi tulajdonos részéről megvan a nyitottság az ügyek tárgyalásos kezelésére.
A Fővárosi Csatornázási Művekben összesen 25 százalékos tulajdonrésze van a német Berlinwasser Holding AG-nek, a francia Veoliának, valamint a két cég jogelődjei által létrehozott Csatorna Üzemeltetési Holding Zrt.-nek. Információink szerint a jövőkép itt a Főgázéhoz lehet hasonló, azaz valószínűbb, hogy a hatalmi kérdéseket a testületeken belül, valamint részvényvásárlással próbálják megoldani.
A pécsihez hasonlító önkormányzati fellépés lehetősége egyértelműen az Elműnél a legkisebb: mint Boross Norbert kommunikációs igazgató elmondta, nyilvánosan működő részvénytársaságról lévén szó, nem tartanak a főváros erőszakos beavatkozásától. Egyszerű részvényvásárlással operálhat a városvezetés, amennyiben szeretne, ez viszont üzleti megállapodás lehetne, semmiképp nem jogi ügy.
Nagy cégeket érinthetnek a tervek. A német RWE a főváros szinte minden közmű-szolgáltatási ágában jelen van 1997 óta. Globális szinten 120 országban vannak érdekeltségeik. A francia Suez cégcsoport körülbelül száz országban van jelen, és jogelődje, az Ondeo szintén 1997 óta érdekelt Budapesten. Kaposváron 1994-től, Pécsett 1995-től az emlékezetes 2009-es átvételig voltak jelen. A Veolia tulajdonosi jogait gyakorló Veolia Víz Zrt. 1994-ben jelent meg Magyarországon. A Berlinwasser Holding jogelődje 1997-ben kötött szerződést a Fővárosi Önkormányzattal.
Felemás mérleg egy év után
A vezetői luxuskiadásokon és a francia társtulajdonos nagy profitján lehet spórolni – ezek voltak 2009 októberében a pécsi önkormányzat érvei, amikor – a Pécsi Vízmű Zrt. szerint illegálisan – átvették a helyi vízügyek irányítását. A vízdíjak csökkentek valamelyest, 690-ről 676 forintra köbméterenként. (Az utód Tettye Forrásház Zrt. 19 százalékos díjcsökkenést említ, igaz, ahhoz az árhoz, amelyet szerintük a Pécsi Vízmű tervezett volna 2010-re. Információink szerint a közeljövőben áremelés várható.) Az ügyeket átvevő cég 195 milliós nyereséget tervez. A számlázási rendszerrel azonban súlyos gondok adódnak még most is, többször számláztak már újra korábban kifizetett fogyasztást. A Tettye Forrásház vezetői ezt átállási nehézségekkel indokolják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.