Csupán két hónapjuk van a jelenlegi magán-nyugdíjpénztári tagoknak arra, hogy eldöntsék: visszalépnek-e az állami tb-kassza védernyője alá, vagy maradnak a magánkasszáknál. A döntés pedig még a korábbinál is nehezebbnek ígérkezik, főleg, ha valaki maradni szeretne az úgynevezett második pillérnél. Aki ugyanis így tesz, az – Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnapi bejelentése szerint – nem lesz jogosult állami nyugellátásra, csupán a saját bruttó béréből származó megtakarításokra és azok hozamára számíthat. Vagyis nyugdíjának 70-75 százalékát elveszíti.
Ismeretes: a biztosítottak után jelenleg a munkáltató 24 százaléknyi nyugdíjjárulékot fizet, a munkavállaló bruttó bérét pedig 9,5 – a jövő év elejétől 10 – százalékos járulék terheli. Ez utóbbiból október 31-ig 8,5 százalék folyt be a második pillérbe, 2011. december 31-ig azonban a 9,5-10 százalék teljes összege a tb-kasszát illeti. A tegnapi bejelentés szerint e 14 havi kiesést a kormány 2012-ben visszatérítené a kasszatagoknak, kérdés azonban, hogy hányan kérik majd a pénzek átutalását. A tervek alapján ugyanis a második pillérnél maradók kizárólag a 8,5–10 százalék közötti, mindenkori bruttó bérükből levont megtakarításra számíthatnak időskorukban, a foglalkoztatásuk utáni költségek jelentős részét kitevő 24 százaléknyi rész nem jogosítaná fel őket nyugellátásra. Mivel pedig a magánkasszáknál teljes mértékben egyéni számlás rendszer működik, az eddigi és jövőbeni befizetésekből aligha lesz finanszírozható egy tisztességes időskori ellátás. A korábbi tervek is arról szóltak, hogy a magánkasszatagok ellátását 25 százalékban fedeznék a pénztárak (az itt lévő egyéni megtakarítások), 75 százalékban azonban az állami tb-től kapnák nyugellátásukat. Mindehhez még az a kiegészítés tartozik, hogy az eddig már megszerzett állami nyugdíjjogosultságot senki sem veszíti el, vagyis azok, akik eddig is fizettek nyugdíjjárulékot, biztosan részesülnek valamekkora öszszegű állami ellátásban, a megvonás csak a jövőbeli járulékfizetésre vonatkozik.
Maga az átlépés egyébként úgy történik, hogy mindenki automa-tikusan átkerül a tb-kasszához, a második pillérnél maradáshoz egy nyilatkozatot kell kitölteni. A visszalépés melletti érv lehet, hogy a visszatérők készpénzben felvehetik vagy önkéntes kasszájukba utalhatják a tagságuk kezdete óta felhalmozott hozamnak az inflációt meghaladó mértékét. A nemzetgazdasági miniszter tegnap azt is megígérte, hogy a visszatérő megtakarítások egyéni számlára kerülnek, és az a házastárs számára örökölhető lesz. Megszűnik a magánpénztárak állami garanciája is – jelentette ki Matolcsy György. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez az esetlegesen kölcsönre szoruló kasszák állami hitelgaranciáját érinti, nem pedig a pénztárak garanciaalapja szűnik meg. Utóbbiból fizetik ki a kasszák azoknak a járandóságát, akik megtakarítá-sainak a hozama nem éri el az infláció mértékét. Magukat a pénztárakat érintő szigorítás, hogy a működési költség a bevételek jelenlegi 4,5 százaléka helyett csak 0,2 százalék lehet.
A Matolcsy György által tegnap „nyugdíjmentő csomagnak” nevezett törvénymódosítási javaslatok hamarosan a T. Ház elé kerülnek, azokat a kormány reményei szerint december közepén fogadnák el. „A tegnapi bejelentés rendkívül szélsőséges, már nemcsak az eddig is gondokat okozó tulajdonjogi aggályokat veti fel, hanem alanyi jogoktól fosztja meg a munkavállalók egy részét” – fogalmazott lapunk kérdésére Kolláth György alkotmányjogász. Hozzátette: Magyarországon alanyi jognak minősül a nyugdíjellátás, ami bíróság előtt kikényszeríthető.
„Friss bejelentésével nyílt zsarolásba kezdett a kormány a kasszatagokkal szemben” – fogalmazott tegnap Bába Julianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke. A szakember szerint a tervezett lépések nemcsak az alkotmány számos passzusát sértik, hanem ellentétesek az uniós szabályokkal is. A szervezet nemcsak az Alkotmánybíróságon, hanem a strasbourgi emberi jogi bíróságon is kezdeményezi a majdani szabályozás felülvizsgálatát, az ugyanis – meggyőződésük szerint – sérti a jogbiztonsággal, a hátrányos megkülönböztetés tilalmával, a szociális biztonsággal, a tulajdon védelmével, valamint az emberi méltósággal kapcsolatos alapelveket. Eközben arra figyelmeztetnek: a visszalépés lehetőségét a már elfogadott jogszabály 2011. december 31-ig biztosítja, vagyis e szerint elegendő idő áll a tagok rendelkezésére egy megalapozott – netán bírósági döntéssel alátámasztott – döntés meghozatalára. KR
A költségvetés parlamenti vitájának megkezdéséhez szükség lenne a testület egyetértésére is – számolt be a távirati iroda.
Az MNB monetáris politikájának alakításáért felelős monetáris tanács tagjainak kinevezési rendje is megváltozik. Eddig a jegybankelnöknek és a kormányfőnek felváltva volt joga a tagokat delegálni, ezentúl azonban a parlament gazdasági bizottsága jelölhetné és menthetné fel őket.
A költségvetés parlamenti vitájának megkezdéséhez szükség lenne a testület egyetértésére is – számolt be a távirati iroda.
Az MNB monetáris politikájának alakításáért felelős monetáris tanács tagjainak kinevezési rendje is megváltozik. Eddig a jegybankelnöknek és a kormányfőnek felváltva volt joga a tagokat delegálni, ezentúl azonban a parlament gazdasági bizottsága jelölhetné és menthetné fel őket.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.