BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több tízmilliárd eurót remél Dublin

"Több tízmilliárd eurós" hitelcsomag felajánlását várja az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csütörtöktől folyó dublini tárgyalásainak eredményeként az ír jegybank kormányzója, aki szerint a felajánlást az ír kormánynak el kell fogadnia.

 Londoni elemzők csütörtöki helyzetértékelései szerint azonban egy ilyen hitelcsomag-egyezség sem enyhítené tartósan az euróra nehezedő nyomást, mivel a piac figyelme várhatóan azonnal a gyenge lábakon álló többi euróövezeti gazdaságra terelődne át. A Fitch Ratings hitelminősítő annak a véleményének adott hangot, hogy az ír kormány eddigi intézkedéseivel nem sikerült helyreállítani az ír bankrendszer iránti piaci bizalmat.

 Patrick Monohan, az ír központi bank vezetője az RTE ír közszolgálati rádiónak csütörtökön kijelentette: a tárgyalások az EU, az eurójegybank (EKB) és az IMF képviselőivel nem valamilyen "mentőprogramról" folynak, de várhatóan egy több tízmilliárd euró értékű hitelcsomagot eredményeznek majd, amelyből Írország szükség szerint lehívhat.

Monohan szerint az IMF és az EKB "nem hozott volna ilyen nagy létszámú technikai csapatot Dublinba", ha nem lennének biztosak abban, hogy egyezségre lehet jutni egy csomagtervről az ír gazdaság számára.

Londoni befektetési elemzők szerint azonban egy ilyen megállapodás sem enyhítené tartósan az euróra nehezedő nyomást. A Commerzbank devizapiaci stratégiai szakértőinek csütörtöki helyzetértékelése szerint "nem meglepő", hogy éppen az euróövezet több, szintén komoly költségvetési és adósságproblémákkal küszködő tagországa - Portugália, Spanyolország, Görögország - igyekszik leginkább rávenni valamilyen külső segítség elfogadására az ettől eddig vonakodó Írországot. A meggondolás ugyanis az, hogy ha Írország kisegítésével a piaci helyzet megnyugszik, akkor ezeknek az országoknak a kötvényhozamai is csökkenhetnének.

A Commerzbank elemzői szerint ezzel a várakozással "csak az a probléma", hogy "nem igazán" tükrözi a korábbi piaci reakciókat. A Görögországnak szóló pénzügyi segélycsomag összeállítása után például a görög államkötvények kockázati felára átmenetileg csökkent ugyan, de utána ismét gyors emelkedésbe kezdett. Mindemellett fennáll az a veszély is, hogy Írország kisegítése után a piaci szereplők a többi gyenge helyzetű euróövezeti tagállamra, elsősorban Portugáliára és Spanyolországra összpontosítják figyelmüket - jósolták csütörtökön a Commerzbank stratégiai elemzői, akik szerint különösen Portugália államháztartási konszolidációs programja tűnik elégtelennek.

Korábbi elemzéseikben más nagy londoni házak is hasonló következtetésre jutottak. Az Eurasia Group nevű globális pénzügyi kockázatelemző csoport e héten kiadott új helyzetértékelése szerint kétséges, hogy egy olyan egyezség, amely csak Írország megsegítéséről szólna, alkalmas lenne-e a jelenlegi piaci dinamikák megfordítására. A ház londoni elemzői úgy vélekedtek, hogy egy ilyen egyezmény esetén Portugália, sőt akár Belgium is azon következő eurótagállamok között lehet, amelyek a piaci figyelem középpontjába kerülnek.

Egy másik nagy londoni gazdaságelemző cég, a Capital Economics minapi elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy még egy esetleges nemzetközi mentőakció sem jelentené Írország alapvető költségvetési és adósságproblémáinak megoldását. A ház elemzői közölték: ennek alapján továbbra is azzal számolnak, hogy Írországnak - esetleg több más perifériális euróövezeti tagállammal együtt - végül nem marad más választása, mint adósságai átstrukturálása.

Mindezeket figyelembe véve valószínűtlen, hogy "az euróövezet felbomlásával kapcsolatos félelmek egyhamar elenyésznének" - jósolták a Capital Economics londoni elemzői.  Az ír pénzügyi válságról csütörtök este Londonban kiadott állásfoglalásában a Fitch Ratings hitelminősítő közölte: "most már egyértelmű", hogy az ír kormány eddigi intézkedéseivel nem sikerült helyreállítani a bizalmat az ír bankrendszer iránt.

Annak ellenére, hogy közpénzekből jelentős mennyiségű tőkeinjekciót kaptak, az ír bankok továbbra is csak küszködve férnek hozzá piaci finanszírozáshoz, és így szinte kizárólag az EKB és az ír jegybank likviditási támogatására számíthatnak, amely a legutóbbi adatok szerint eddig 130 milliárd, illetve 35 milliárd eurót tett ki - áll a Fitch csütörtöki elemzésében.

A hitelminősítő szerint "várható", hogy a bankszektor folytatódó pénzügyi támogatásának és a további bizalomerősítő lépések megtételének segítése végett az ír kormány "a közeljövőben" egyezségre jut egy külső pénzügyi támogatási csomagról az EU-val és az IMF-fel. A Fitch Ratings e csomag ismeretében vizsgálja majd felül Írország jelenlegi "A plusz" szuverén adósi besorolását - áll a hitelminősítő csütörtöki esti londoni elemzésében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.