Mint ismert, Lengyelország elérte, hogy egyes tételeket – ha a teljes magánnyugdíj-pénztári kifizetéseket nem is - az unió mégis figyelembe vegyen az államadósság és a költségvetési deficit számításakor. A Societe Generale elemzője, Jaroslaw Janecki szerint ezzel a lépéssel a lengyel GDP arányos deficit és adósságállomány jelentősen csökken, amely vélhetően több befektetőt vonz majd.
Lengyelország már december 10-én megegyezett az Európai Bizottsággal arról, hogy a magánkasszák miatt fennálló egyes költségeket beszámítják az államháztartási hiány és az államadósság számításánál – jelentette ki a Ludwik Kotecki, helyettes pénzügyminiszter.
A közép-kelet európai országok a kilencvenes évek második felében rendre bevezették a kötelező magánnyugdíj-rendszert, amely reményeik szerint fenntarthatóbb nyugdíjkifizetéseket jelentett volna a jövőben. Ez azonban óriási kiesést jelentett a költségvetésekben, hiszen a járulékok egy része a magánkasszákhoz vándorolt. A magyar kormány azután döntött ezen kifizetések felfüggesztéséről, hogy az uniós bizottság elutasította az országok kérelmét, hogy a magánkasszáknak jutó összeget vegyék figyelembe az ország makro adatainak kiszámításakor.
A Société Générale becslése szerint Lengyelországban az államadósság 13-18 százalékkal csökkenhet GDP arányosan az idei 55,4 százalékról a bizottsággal történt megegyezésnek köszönhetően.
A 10 éves lejáratú lengyel államkötvényekért már csak 295,4 bázisponttal magasabb hozamfelárat kérnek, mint a referenciának tekintett német állampapírokért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.