Mint arról a Világgazdaság beszámol, a jövő évi büdzsé csak egy 2014-ig tartó megszorító program brutális első évét vetíti előre. Az ír vezetés az elkövetkező négy évben összesen 15 milliárd eurós kiigazítást tervez, ebből 10 milliárdot takarékoskodással, 5 milliárdot pedig az adóprés növelésével kívánnak beszedni. Az ír gazdaság meggyógyítására feltálalt pirulákból ráadásul az elsők a legkeserűbbek: a 15 milliárd euróból 6 milliárdnyval már a jövő évben javítana a kormány az egyensúlyon.
A következő évben ugyanis 4,5 milliárd eurót kiadáscsökkentéssel faragnának le, 1,5 milliárdot pedig az adók növelésével. A 2011-es költségvetés nélkülöz minden megalkuvást, talán azt az egyet kivéve, hogy a korábban komoly viták tárgyát képező társasági adó szintje marad 12,5 százalékon.
A Spiegel ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a hatalmas mentőcsomag és a megszorítások, amelyekhez gratulált az EU, valójában csak még mélyebbre taszítják az ír gazdaságot. A piacokat nem nyugtatta meg a mentőöv és ez nem csoda, hiszen az ír adófizetőknek 5,8 százalékos kamatot kell fizetniük, ami azt jelenti, hogy a következő években Írországnak a nemzeti jövedelme 10 százalékát kell kifizetnie a hitelezőknek. Ez azt jelenti, hogy az országnak 10 százalékos éves növekedést kell produkálnia ahhoz, hogy ne kerüljön adósságcsapdába.
Németország nem enged a kamatokból, holott a kaliforniai Berkeley Egyetem professzora, Barry Eichengreen és más elemzők is úgy látják: az ír hitelezőknek el kéne fogadniuk, hogy 1 euró kölcsön után 20 eurócentet kapnak. Az ír adósság ilyen típusú átstrukturálásával a jelenlegi 130-ról 100 százalékra mérséklődnek az államadósság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.