A megkérdezettek egyharmada válaszolt úgy, hogy munkahelyein hiányosságokat tapasztal, 52 százalék pedig úgy vélekedett, hogy a munkafeltételek "közepesek" – jelenti az N24.
A DGB megbízásából készült felmérés - amelyet Michael Sommer, a DGB vezetője ismertetett Berlinben – 4 150 munkavállalóra terjedt ki. Sommer értékelésében kifogásolta, hogy a Németországban teljes munkaidőben foglalkoztatottaknak több mint egyharmada kevesebb mint 2 000 eurót keres havonta, ebben az alacsony bért kínáló munkahelyek terjedése tükröződik. A felmérés szerint a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatottak érzék magukat a legrosszabbul: 39 százalékuk feszültnek találja a munkahelyi körülményeket.
A DGB szerint problémát jelent az is, hogy a válság idején bevezetett rövidített munkaidőben alkalmazott dolgozók közül csak 13 százaléknak kínáltak szakmai továbbképzést. A helyzet ráadásul nem sokat javult, a tavalyi méréshez képest csak 3 százalékkal több alkalmazott nyilatkozott elégedetten a munkahelyéről.
A makromutatókon mindenesetre nem látszik a munkaerőpiaci helyzet , a Bundesbank az idei évben 1990 óta nem látott mértékű gazdasági növekedésre számít. A prognózis szerint az idei gazdasági növekedés 3,6 százalékot tesz ki, amelyet jövőre 2 százalékos, 2012-ben 1,5 százalékos emelkedés követ. Ha a mai várakozások beigazolódnak.
Októberben 1992 óta nem látott alacsony szintet ért el a munkanélküliek száma; Ursula von der Leyen szerint októberben 2,945 millió állástalan élt Németországban. Ezzel két év óta első ízben esett három milliónál alá a munkanélküliek száma. A munkanélküliségi ráta ennek köszönhetően 7,0 százalékon áll. Szakértők lehetségesnek tartják, hogy a munkanélküliek száma Németországban már 2012-ben kétmillió alá esik . Ha a munkanélküliség csökkenése ilyen tempóban folytatódik, a következő milliós csökkentést már 2012 október vagy november jelezheti.
Mintegy 100-140 ezer fő érkezését jelentheti évente Németországba a német munkaerőpiac jövő májusi megnyitása a kelet- és közép-európai uniós országok munkavállalói előtt. A német munkaügyi hivatal becslései szerint a kelet- és közép-európai uniós országokból évente ennyien próbálnak majd meg időlegesen vagy tartósan munkát vállalni Németországban.
A hivatal egyik vezetőségi tagja szerint az újonnan érkezőkkel már a szakképzettség nélküliek, illetve betanított munkások között is verseny alakulhat ki, ugyanakkor ez a munkaerő-mennyiség nem lesz nagy jelentőségű a szakmailag képzett munkaerő piacán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.