BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódó „vérengzések”

Súlyosbodnak az aggályok a drasztikus ír leminősítés után

Az euróövezet krízisének terjedésével újabb tagországok szuverén államadósságának a besorolását ronthatják le a legnagyobb nemzetközi hitelminősítő intézetek a közeljövőben. A Financial Times Deutschland szerint a pénteken leminősített Írország után Spanyolország, Portugália, Görögország, Belgium és Ciprus ismét fricskára számíthat, ha nem sikerül úrrá lenni a részben közös vonásokat felmutató problémákon. A legrosszabb helyzetben jelenleg Görögország van, amely a Moody’snál és a Standard & Poor’snál (S&P) már most az úgynevezett bóvli (befektetésre nem ajánlott) kategóriában található, és a Fitchnél is csupán egy lépcső választja el ettől. Ráadásul az S&P a közelmúltban további leminősítést helyezett kilátásba.

A mediterrán ország az eurózóna tagállamai közül elsőként került padlóra, ahonnan most egy 110 milliárd eurós mentőcsomag segítségével próbál feltápászkodni. A méretes mentőöv fejében a görögök drasztikus megszorításokat vállaltak magukra, amelyektől azt várják, hogy az államháztartás hiánya a tavalyi 15,4 százalékról az idén 9,6, jövőre pedig 7,4 százalékra csökken. A radikális fogyókúrának azonban káros mellékhatása is lesz, hiszen gátolja a gazdaság növekedését: az Európai Bizottság előrejelzése szerint a görög GDP az idén 4,2, jövőre pedig három százalékkal zsugorodik.


Szorult helyzetben van az eurózóna második számú problémás gyermeke, Írország is, amelynek államadóssági hitelbesorolását egyszerre öt fokozattal, Aa2-ről Baa1-re rontotta le pénteken a Moody’s. A hitelminősítő a bankmentés költségeivel és a gazdasági kilátások bizonytalanságával indokolta a lépést, amely mértékét tekintve még így is megkérdőjelezhetőnek tűnik. November végén az S&P, december elején pedig a Fitch Ratings is „megvágta” az íreket, amelyek azonban még így is a befektetésre ajánlott kategóriában vannak mindhárom minősítőnél.

Mint ismert, az elsősorban bankjai miatt nehéz helyzetbe került országot az EU és a Nemzetközi Valutaalap közös, 85 milliárd eurós csomaggal segítette ki, amelyre múlt szerdán adta áldását a helyi parlament. Az írek cserébe 15 milliárd eurós megszorítást vállaltak be a következő négy évre, és célul tűzték ki, hogy 32 százalékról három százalék alá küzdik le az államháztartási hiányt 2015-re. Ennek ellenére a Moody’s újabb leminősítéseket helyezett kilátásba, mivel szerintük lehetséges, hogy a zöld sziget nem lesz képes belátható időn belül stabilizálni adóssága nagyságát.

Hasonló veszély fenyegeti Portugáliát is, amely a válság következő áldozata lehet. Az S&P november végén már meglebegtetett egy leminősítést, mivel megítélésük szerint a kormány nem tesz eleget a gazdasági növekedés beindításért – a GDP jövőre akár két százalékkal is zsugorodhat. Az idén valószínűleg 7,3 százalékos államháztartási hiánnyal záró ország iránti aggodalmak növekedését jelzi, hogy a portugál kincstárjegyek hozama decemberben megduplázódott az előző hónaphoz képest.

Nem alhatnak nyugodtan a szomszédos Spanyolországban sem, amelynek államháztartási hiánya az idén elérheti a 9,3 százalékot. A bankszektor megroppanása miatt fellépő fokozott finanszírozási igény láttán a Moody’s a múlt héten újabb leminősítést helyezett kilátásba – igaz, attól nem tart, hogy az ibériai állam is pénzügyi mentőövre szorulna. Emellett újabb leminősítés veszélye fenyegeti a még mindig elsőrendű besorolású Belgiumot, valamint Ciprust is – előbbi országnál a már több mint fél éve húzódó kormányalakítás, utóbbinál a bankok Görögországnak való kitettsége edzi a befektetők gyomoridegeit. WB

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.