Vlagyimir Putyin szerint a "keleti gázprogram" megvalósítását csak Oroszország történetének legnagyobb ipari projektjeihez lehet hasonlítani. A keleti régiók 2006-ban még csak 6 milliárd köbméter földgázt termeltek, ez a mennyiség 2009-ben már 22 milliárd köbméter volt, és 2020-ra pedig 70-100 milliárd köbméterre nő. A gázcsővezeték-infrastuktúra fejlesztése Oroszország keleti részében lehetővé teszi az exportútvonalak jelentős diverzifikálását, megerősíti Oroszország pozícióit az ázsiai-Csendes óceáni régió piacain - emelte ki Putyin.
Az orosz kormányfő habarovszki megnyilatkozása alig két héttel azután hangzott el, hogy a kínai kormányfő Moszkvában járt. Az orosz-kínai kereskedelem már 56 százalékkal nőtt az idei első kilenc hónapban, és értéke elérte a 42 milliárd dollárt - közölte Vlagyimir Putyin miniszterelnök vendégével, Wen Jiabaóval folytatott megbeszélése során, az Itar-TASZSZ jelentése szerint. A kínai látogatás során 13 szerződést írtak alá 8 milliárd dollár értékben.
A Reuters arra mutatott rá, hogy Oroszország diverzifikálni akarja energiaexportját, annak egy részét elterelve Európából, hagyományos piacáról, a gyorsan növekvő Kínába, míg az 1,3 milliárd lakosú ázsiai ország, amely a világ legnagyobb olajfogyasztója, azzal akarja növelni energiaellátásának biztonságát, hogy új energiaforrások felé néz. A brit hirügynökség arra is emlékeztetett, hogy Oroszország próbaképpen már elkezdte mintegy 600 ezer tonna olaj bepumpálását a Kelet-Szibéria-Csendes-óceán mentén létesített új csővezetékbe, amely a jövő év januárjában kezdi meg működését, és naponta 300 ezer hordónyi mennyoséget szállít Kínába. A kommunista ország Oroszországból származó olajimportja megkétszereződhet, ha a csővezeték kapacitását teljesen kihasználják, és folytatódik a vasúton és tengeren szállított jelenlegi volumen exportja.
Amiről viszont aránylag kevés szó esik nyilvánosan: Oroszország egy ideje szeretne még több kínai készpénzhez jutni, hogy ily módon is táplálja a növekedést. Kína idén októberben vállalta, hogy 6 milliárd dollár összegű kölcsönt nyújt Oroszországnak a szénlelőhelyek fejlesztésére. Vállalta továbbá még 2009-ben, hogy 10 milliárd dollár kölcsönt ad a Transznyeft orosz állami csővezeték-monopóliumnak és további 15 milliárd dollárt az állami ellenőrzésű Rosznyeft olajóriásnak, cserébe napi 300 ezer hordó orosz olajért, amelyet a csővezetéken szállítanak húsz év alatt.
Az sem mellékes, hogy Oroszország idén decemberben elkezdte a jüanban való számlázást, hogy egyszerűsítse az eladott energia árának elszámolását. Oroszország Kína tizenharmadik legnagyobb kereskedelmi partnere, Hollandia és Szingapúr után következve, a kétoldalú kereskedelem értéke az idei első tíz hónapban már 43,4 százalékkal nőtt és 45,1 milliárd dollárt ért el. A Kreml arra számit, hogy idén a volumen visszatér a gazdasági válság előtt, 2009-ben feljegyzett 55,9 milliárd dolláros értékhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.