Izlandban véget érhet a recesszió jövőre, mert az export támogatta a gazdaságot a kilábalásban, ugyanis a korona 28 százalékot esett a dollárral szemben 2008 szeptembere óta. A fizetőeszköz gyengülése segítette az országot, Írország viszont nem élhet a leértékeléssel az euró miatt – mondta Paul Krugman, Nobel-díjas közgazdász. Izland „csődbe vitte magát, hogy kilábalhasson” – tette hozzá.
Izland és Írország gazdasága jelentős összefüggés mutat: mindkét ország 5 százalék feletti növekedést mutatott 2005 és 2007 között és a túlméretezett pénzügyi szektor nyomást gyakorolt a gazdaságra. Az izlandi recesszió mélyebb lesz az idén, mint az ír, de az OECD szerint jövőre már Izland felülmúlhatja az eurózóna tagországot.
Írország ortodox gazdaságpolitikát folytatott, hogy vissza tudja fizetni adósságait, mely a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió által preferált megszorításokon alapul, miközben a fizetőeszköz árfolyama stabil maradt. Izland heterodox politikát folytatott, nagy leértékeléssel és több adósságátstrukturálással: „A heterodox gazdaságpolitika sokkal jobban működik, mint az ortodox” – mondja Krugman.
Izland költségvetési egyenlege 2012-ben már többletet mutathat, Írországban 9,1 százalékon alakulhat a büdzsé deficitje a GDP százalékában az Európai Bizottság számításai alapján. Az ír munkanélküliség jövőre 13,6 százalék lehet, míg az izlandi csupán 8,1 – mutatja az OECD prognózisa.
Írországot novemberben mentette meg az EU és az IMF a csődtől, ugyanis elfogytak a vevők az ír kötvények piacáról. Ehhez a gigantikus költségvetési hiány mellett hozzájárult, hogy Németország a szuverén adósságválság közepén javasolta: a fizetőképtelen ország kötvénytulajdonosai veszteséget kell, hogy elszenvedjenek. Az ír, portugál és spanyol kötvényhozamok jelentősen növekedtek emiatt.
Nouriel Roubini szerint az eurózóna perifériájára szorult országoknak (PIIGS: Portugália, Írország, Olaszország, Görögország, Spanyolország) az euró árfolyama túl erős: az egyensúlyi valahol a paritás közelében, vagy alatta lehet a dollárral szemben. A világgazdasági válságot előre látó professzor úgy gondolja, a gyenge euróövezeti államoknak egy nap ki kell lépniük az valutaunióból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.